Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czasami enzym od naprawy wywołuje uszkodzenie DNA

Rekomendowane odpowiedzi

Enzymy, które normalnie odpowiadają za naprawę DNA, w pewnych sytuacjach mogą je uszkadzać. Wg naukowców ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Stanforda, opisywane ustalenia mogą pomóc w zrozumieniu przyczyn niektórych typów nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych.

Amerykanie wyjaśniają, że hybrydy DNA/RNA, które powstają, gdy transkrypty nie odłączają się od DNA, przyciągają endonukleazy. Enzymy tną zaś DNA jak nożyce, prowadząc do jego uszkodzenia.

Naukowcy prowadzili eksperymenty na hodowlach ludzkich komórek. Ponieważ wyłączali specyficzne geny, pozwoliło im to zmusić komórko do tworzenia hybryd DNA/RNA. Później zespół sprawdzał, co dzieje się po inhibicji różnych enzymów.

Odkryliśmy, że po "wyeliminowaniu" tych endonukleaz nie dochodziło do uszkodzeń. Gdy nukelazy były obecne, cięły DNA w hybrydzie - wyjaśnia dr Karlene Cimprich.

Co interesujące, te same enzymy naprawiają uszkodzenia DNA. Biorą udział w naprawie uszkodzeń DNA wywołanych światłem słonecznym i pewnymi związkami chemicznymi, takimi jak te z dymu papierosowego. Struktury tworzone przez hybrydy DNA i RNA przypominają te, które powstają w komórkach uszkodzonych przez ultrafiolet. Wg nas, maszyneria naprawcza nieprawidłowo rozpoznaje wspomniane struktury i je wycina. Zespół Cimprich prowadzi właśnie dalsze eksperymenty, które pozwolą lepiej zrozumieć zachodzące zjawiska.

mRNA jest znane jako nośnik informacji służącej do budowy białek. My jednak odkryliśmy, że jeśli nie jest prawidłowo odłączane od matrycy, niszczy DNA, które pierwotnie stanowiło dla niego wzór.

Kiedy [w przeszłości] myśleliśmy o tym, co powoduje uszkodzenia DNA w komórkach, skupialiśmy się na problemach z replikacją i naprawą DNA. Teraz zaczynamy dostrzegać, że problemy z RNA mogą również wpływać na DNA.

Dr Julie Sollier podkreśla, że ostatnie badania powiązały hybrydy z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak zespół łamliwego chromosomu X, choroba Friedreicha i stwardnienie zanikowe boczne typu 4.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...