Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Paliwo z odchodów zasili rakiety?

Recommended Posts

Ludzkie odchody powstające na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mogą być użyte do produkcji paliwa dla rakiet. Obecnie są one zbierane i spalane w atmosferze. Badania profesora Pratapa Pullammanappallila z University of Florida mogą posłużyć do opracowania technologii, która pozwoli wykorzystać odchody do zasilania budynków na Ziemi.

W 2008 roku NASA zaczęła rozważać plany budowy stałej stacji na Księżycu. Miałaby ona powstać w latach 2019-2024. W ramach tej koncepcji myślano też o zmniejszeniu wagi pojazdów wracających z Księżyca na Ziemię. Wożenie odchodów i innych odpadów, by spłonęły w atmosferze wydaje się niepraktyczne, ale pozostawianie ich na Księżycu nie wchodzi w grę. NASA zleciła rozwiązanie problemu profesorowi Pullammanappallilemu.

Postanowiliśmy sprawdzić, ile metanu można pozyskać z resztek jedzenia, opakowań po żywności i ludzkich odchodów - mówi uczony. Chcieliśmy przekonać się, czy wystarczy go do wyprodukowania paliwa, które pozwoliłoby podróżować na Ziemię. NASA dostarczyła uczonym materiał do badań, a ci zaczęli prowadzić testy. Okazało się, że z odpadów, jakie przez tydzień produkuje załoga ISS można uzyskać 290 litrów metanu na dobę. Uczeni wykorzystali proces fermentacji anaerobowej do zabicia patogenów obecnych w odchodach i produkcji biogazu – mieszanki metanu i dwutlenku węgla. Ponadto w procesie tym materia organiczna ulega rozkładowi. Dzięki temu w ciągu roku powstaje około 750 litrów wody rocznie. Nie nadaje się ona do picia, jednak można ją rozłożyć na tlen i wodór. Tlen wykorzystają astronauci np. w systemach ratunkowych, a wodór w połączeniu z dwutlenkiem węgla da metan i wodę.

Wyniki badań uczonych z Florydy ukazały się w piśmie Advances in Space Research.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie nadaje się ona do picia, jednak można ją rozłożyć na tlen i wodór. Tlen wykorzystają astronauci np. w systemach ratunkowych, a wodór w połączeniu z dwutlenkiem węgla da metan i wodę.

 

Wodę którą można rozłożyć na tlen i wodór ... moment,  coś nie tak. Z jakichś przyczyn preferujemy metan. Właśnie wyprodukowaliśmy wodór tylko po to by ponownie zamienić go w wodę (tracąc na nie 100% przemianach) i dostając metan. 

Bilans tych przemian to zużycie energii ogniw słonecznych do sekwestracji CO2 w postaci metanu. Usunięcie CO2 to oczywista zaleta, jednak czy nie wystarczyłoby zatrzymać się na etapie wodoru? 

 

proces konwersji  metanu jak i proces  odwrotny, nie jest czysty ani prosty.  Przynajmniej tu na Ziemi, tam może jest inaczej :)

Edited by Jajcenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy nie wystarczyłoby zatrzymać się na etapie wodoru? 

 

i co z nim począć, tzn jak pożytecznie wykorzystać?

Wiem, że wiemy, że aż się prosi aby go spalić, ale może tam na Księżycu (no, w początkowym okresie) boją się mocy tej reakcji, stąd wybór metanu jako paliwa.

Mnie zastanawia, dlaczego tak łatwo uznali wodę z odchodów za skażoną?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie zastanawia, dlaczego tak łatwo uznali wodę z odchodów za skażoną?

No właśnie! Zamiast kilkukrotnie destylować pchają się w prowadzenie wielkiej syntezy organicznej. Ciśnienia rzędu kliku MPa temperatury powyżej 700 C, katalizatory i ich odtruwanie, wydajność 30% w porywach!  Reakcje chemiczne fajnie wyglądają na papierze. W fabryce chemicznej już jest gorzej. Sama mechanika typu pompy, ssawy, zaworki przyprawia o zawrót głowy. I kto to tam zawiezie i będzie serwisował. Nie mówię że się nie da. Pierwsze powojenne badania w tej dziedzinie wykonywano w butelkach po szampanie bo wytrzymywały wymagane ciśnienia, więc nie święci garnki lepią, ale to było we Wrocławiu  a nie na Księżycu !

Jednym słowem: niie mogę się doczekać realizacji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domniemywam, że raczej nie są głupsi od nas ;), a Nasa nie zrobiła konkursu na najbardziej skomplikowany sposób wykorzystania zawartości szamba, więc jak to zwykle bywa.... wiedzą, czego my nie wiemy.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domniemywam, że raczej nie są głupsi od nas ;),

 

Z bólem, wbrew sobie i niechętnie stwierdzam, iż  możesz mieć rację.

Oryginału na phys.org nie znalazłem ale google wypluło:

 

http://news.ifas.ufl.edu/2014/11/ufifas-process-can-convert-human-generated-waste-into-fuel-in-space/

http://mysteriousuniverse.org/2014/11/nasa-wont-waste-human-waste-will-use-it-for-fuel/

 

O ile część dotycząca fermentacji beztlenowej jest pisana w trybie dokonanym (podobnie jak w polskim tłumaczeniu na KW), to część o przerobie wody i wodoru raczej w kategoriach możliwości. 

Więc wyjdzie na moje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...