Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Rozkładanie na żądanie

Recommended Posts

Trudno wyobrazić sobie współczesną cywilizację bez tworzyw sztucznych. Jednak tworzywa te stanowią też olbrzymi problem. Gdy przestajemy ich używać, stają się uciążliwymi odpadami. W środowisku naturalnym rozkładają się przez setki lub tysiące lat. Ich spalanie związane jest zaś z olbrzymią emisją trucizn do środowiska oraz z marnowaniem zasobów, gdyż tworzywa sztuczne wytwarzane są z nieodnawialnej ropy naftowej. Jednak w przyszłości możemy być świadkami radykalnych zmian.

Naukowcy z North Dakota State University informują na łamach Angewandte Chemie o opracowaniu tworzywa sztucznego, które ulega rozkładowi na żądanie i można je ponownie wykorzystać. Badania amerykańskich naukowców skupiają się na biomasie i możliwości przetworzenia jej na polimery. Tym razem użyli fruktozy, cukru powszechnie występującego w owocach. Stworzyli z nich roztwór, z którego następnie uzyskali polimer. Później polimer ten na 3 godziny poddali oddziaływaniu światła ultrafioletowego o długości fali 350 nm. Tworzywo uległo całkowitemu rozkładowi do molekuł, z których je zbudowano. Dzięki temu ten sam materiał można było ponownie wykorzystać do produkcji polimeru.

Naukowcy podkreślają, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań nad wytrzymałością i trwałością ich polimeru. Bez nich nowy materiał nie zostanie wdrożony do masowej produkcji. Jednak sam fakt, że można go w tak łatwy sposób rozłożyć sugeruje, iż warto nad nim dalej pracować. Uczeni chcą przez najbliższe dwa lata prowadzić badania, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy opracowany przez nich polimer nadaje się do użytku w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...