Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Odczytano średniowieczny egipski kodeks

Recommended Posts

Malcolm Choat z Macquarie University oraz Iain Gardner z University of Sydney odcyfrowali średniowieczny egipski kodeks. Naukowcy przez ostatnie dziesiątki lat próbowali odczytać treść tajemniczego dokumentu. Teraz okazało się, że mamy do czynienia z tekstem zatytułowanym „Egipski podręcznik mocy rytualnych”.

Zdaniem ekspertów dokument powstał około 1300 lat temu w Górnym Egipcie. Pod koniec lat 70. lub 80. ubiegłego wieku trafił on w ręce handlarza antykami, który sprzedał go w roku 1981 australijskiemu Macquarie University. Od tego czasu wielu badaczy próbowało odczytać ten dokument. Dotychczas nikomu mu się nie udało.

Kodeks składa się z 20 kart zapisanych językiem koptyjskim i zawarto w nim 27 zaklęć, wiele inwokacji i rysunków. Australijscy badacze informują, że znaleźli zaklęcia miłosne, porady dotyczące radzenia sobie z dolegliwościami zdrowotnymi, odniesienia do Jezusa i Setian, gnostyckiej sekty odwołującej się do trzeciego syna Adama i Ewy. Znaleziono też fragment odnoszący się do nieznanej wcześniej Baktiothy.

Choat i Gardner uważają, że liczba różnych odwołań religijnych świadczy o tym, że w społeczeństwie, w którym tekst powstał, zachodziły wówczas istotne zmiany religijne.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...