Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Afordancja

"ziarenka" czasu?

Rekomendowane odpowiedzi

Namysł zawiódł Cię jak i mnie:

Objętość     wymiar 1,19E-04   Objętość 1,69E-12   gęstość np. 2000 kg/m3       masa 3,37E-09 kg

A więc jest to ok. 1/7 masy Plancka.

Przy czym liczyłem dla sześcianu. Dla kuli będzie jeszcze mniejsza masa.

 

Ale gdyby to była rtęć to już co innego. Zaraz sprawdzę.

Da się zrobić taki stop złota ze srebrem (gdzie będzie mało złota) który mając rozmiary sześcianu o długości 0,119 mm będzie miał masę Plancka :)

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo za czujność. Widzisz, po nadmiernej ilości wina czasem pomyli się sześcian z kwadratem… :) Ale wino jest przednie. Nigdzie takiego nie kupisz. I nieliczni (raczej nieliczne) mają okazję tego kosztować. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej - kropla bromu o promieniu 0,119 mm będzie miała masę Plancka.

Zatem alchemicy musieli szukać bromu.

Chyba że jednak szukali złota a źle szacujemy rozmiary Wszechświata :)

Czy to może być tylko zbieg okoliczności?

 

Na dowód obliczenia:

Objętość       wymiar 1,19E-04     Objętość 1,69E-12   Objętość kuli o promieniu 0,119 mm = 7,06E-12

gęstość  3090 kg/m3           masa 2,18E-08 kg           masa Plancka 2,18E-08

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Da się zrobić taki stop złota ze srebrem (gdzie będzie mało złota) który mając rozmiary sześcianu o długości 0,119 mm będzie miał masę Plancka :)

 

:D Tego typu stop złota ze srebrem występuje naturalnie, jako minerał. Nazywa się toto elektron (elektrum), a nazwa pochodzi od greckiej nazwy bursztynu (elektron), do którego stop ten ma podobny kolor. Ok. VI w. pne. robili z tego placki z nabitym obrazkiem, które to placki uznawane są za pierwsze monety. No a teraz żyjemy prawdopodobnie w czasach, kiedy w obiegu są ostatnie monety, bo zamiast  nich będą w obiegu już tylko elektrony w ustrojstwach stany kont liczących. Nie pomylę sie chyba, że nazwa cząstki "elektron" też z bursztynem ma związek. :) W sumie świat byłby całkiem, całkiem... gdyby nie było tych cholernych zim! :)

 

Powodzenia w liczeniu, idę lulu na trochę, bo zmaaaarzłem paskudnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i cóż ja mogę dodać? Ciepło mi, choć moje wina nie osiągają gęstości bromu. ;) Tutaj pewna Pani (nie tylko inteligentna ;)) podpowiada mi, że kropla tego wina niejeden wszechświat pomieści. Nadszedł czas, gdy już nie pogonię do piwniczki po następne winko. Czas chyba zająć się innymi wszechświatami. Dobrego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...