Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Intel obiecuje 10-terabajtowy SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Intel twierdzi, że dzięki rozwojowi układów 3D NAND będzie w stanie w ciągu dwóch najbliższych lat dostarczyć na rynek napęd SSD o pojemności 10 terabajtów. Jeśli to się uda napędy SSD mogą w końcu stać się konkurencyjne cenowo względem tradycyjnych HDD.

Obecnie największym problemem dla rynku SSD jest mniejsza pojemność napędów niż HDD, a szczególnie znacznie wyższa cena w przeliczeniu na jednostkę pojemności. Intel twierdzi jednak, że 3D NAND już w najbliższej przyszłości będą konkurencyjne cenowo względem zwykłych HDD.

Kości 3D NAND to wspólne dzieło Intela i Microna. Technologia ta pozwala na układanie wielu warstw pamięci NAND na pojedynczej podstawce. Intel jest obecnie w stanie budować 32-warstwowe kości, co pozwala na osiągnięcie pojemności rzędu 48 GB na jeden układ.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe... przed paroma dniami udało mi się zdobyć komplet pamięci ferrytowych do kompa z '71 r. To jest fajne, a nie jakieś SSD :D

Będę musiał przeliczyć jaką część chałupy by mi zajęło 10 TB w ferrytówkach :)

Edytowane przez ex nihilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zaoszczędziłeś mi liczenia. Czyli 10 TB, to ~ cała moja wsia... razem ze stodołami i innymi takimi. Nieźle :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo. Dodam tylko, że jeśli miałoby to działać, to na "inżynierskie" wyczucie zmniejszyłbym tę "pojemność" co najmniej o rząd wielkości. Obawiam się, że całkiem spora wieś też tego nie pomieści. ;) No i podejrzewam, że wioska musiałaby mieć własną elektrownię. O wpływie 10 TB  zrealizowanych jako pamięć ferrytowa na efekt cieplarniany już nie wspomnę. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Do tego 50 lat na wyrodukowanie, 300 lat na przetestowanie, i nieskończoność na wymianę uszkodzonych płytek... no bo mysza wlazła :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej do przodu z pamięciami 3D jest Samsung.

Na dzień dzisiejszy wyprodukowanie SSD mogącego pobić HDD pod względem pojemności jest technicznie całkiem możliwe (w końcu mamy MicroSD o pojemności 128GB). Aby móc konkurować cenowo trzeba moim zdaniem jeszcze jakichś 5-7 lat. Oczywiście ze względu na znacznie większą szybkość i trwałość ludzie są wstanie przełknąć trochę wyższą cenę, o ile wyższą czas pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...