Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Tesla K80 - superszybki akcelerator graficzny

Recommended Posts

NVIDIA zaprezentowała nowy produkt należący do platformy obliczeń akcelerowanych NVIDIA Tesla: dwuprocesorowy akcelerator graficzny Tesla K80. Jest on najwydajniejszą na świecie kartą tego typu, zaprojektowaną do wielu zastosowań w dziedzinach uczenia maszynowego, analiz danych oraz obliczeń naukowych i wysokowydajnych (HPC).

W porównaniu z poprzednim modelem Tesla K40, akceleratorTesla K80 cechuje się prawie dwukrotnie wyższą wydajnością i przepustowością pamięci. Nowa karta jest dziesięciokrotnie szybsza od najwydajniejszych procesorów centralnych (CPU), prześcigając je oraz konkurencyjne akceleratory graficzne w wykonywaniu złożonych operacji analitycznych i obsługi rozbudowanych aplikacji do obliczeń naukowych.

Usprawniona technologia NVIDIA GPU Boost dynamicznie optymalizuje wydajność każdej aplikacji z osobna, w zależności od dostępnego zapasu mocy, pozwalając użytkownikom odblokować potencjał drzemiący w szerokiej gamie oprogramowania.

Akceleratory Tesla K80 zostały zaprojektowane z myślą o rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów obliczeniowych w astrofizyce, genomice, chemii kwantowej czy analityce danych. Ponadto zoptymalizowano je pod kątem zadań głębokiego uczenia (ang. deep learning), jednego z najszybciej rozwijających się segmentów w dziedzinie uczenia maszynowego.

Akceleratory graficzne firmy NVIDIA stały się podstawową platformą obliczeniową dla społeczności zajmującej się głębokim uczeniem, powiedział Yann LeCun, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją w firmie Facebook oraz profesor informatyki i neurobiologii na Uniwersytecie Nowojorskim. Ponieważ dokładność systemów głębokiego uczenia wzrasta wraz ze zwiększeniem rozmiarów modeli i zestawów danych, to zawsze szukamy jak najszybszego sprzętu, który możemy wykorzystać do naszych celów. Akcelerator Tesla K80 o dwuprocesorowej konstrukcji i dużej ilości pamięci zapewnia nam niespotykaną dotychczas wydajność i bezprecedensowe możliwości przetwarzania danych w ramach pojedynczego serwera, dzięki czemu będziemy mogli przyspieszyć nasze postępy w badaniach.

Tesla K80 osiąga do 8,74 TFLOPS wydajności w obliczeniach o pojedynczej precyzji i do 2,91 TFLOPS wydajności szczytowej w obliczeniach zmiennoprzecinkowych o podwójnej precyzji. Tym samym jest on dziesięciokrotnie szybszy od najszybszych procesorów centralnych w wiodących aplikacjach naukowych i technicznych, takich jak AMBER, GROMACS, Quantum Espresso czy LSMS.

Dwuprocesorowe akceleratory graficzne Tesla K80 są nawet dziesięciokrotnie szybsze od procesorów centralnych w stosowanych przez nas kluczowych aplikacjach, jednocześnie zapewniając niskie zużycie energii, powiedział Wolfgang Nagel, dyrektor Centrum Usług Informatycznych i Obliczeń Wysokowydajnych przy Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Nasi naukowcy wykorzystują akceleratory graficzne w superkomputerze Taurus, w celu stworzenia doskonalszych terapii rakowych, lepszego poznania komórek poprzez obserwację ich cyklu życiowego oraz badania planetoid w ramach misji Rosetta, prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Najważniejsze cechy Tesla K80 to:

- Dwa procesory graficzne – dwukrotnie wyższa przepustowość dla aplikacji współpracujących z wieloma procesorami graficznymi.
- 24 GB ultraszybkiej pamięci GDDR5 – 12 GB pamięci na każdy procesor graficzny to dwukrotnie większa ilość od tej dostępnej w modelu Tesla K40, co umożliwia pracę z dwukrotnie większymi zestawami danych.
- Przepustowość pamięci 480 GB/s – zwiększona przepustowość pamięci pozwala na skrócenie czasu analizy petabajtów informacji o połowę w porównaniu z akceleratorem Tesla K10. Optymalizacja do działań związanych z poszukiwaniami źródeł energii, przetwarzania dźwięku i obrazu, a także aplikacji analitycznych.
- 4992 rdzeni przetwarzania równoległego CUDA – dziesięciokrotne przyspieszenie przetwarzania aplikacji w porównaniu z zastosowaniem tylko procesora centralnego.
- Technologia NVIDIA GPU Boost – dynamicznie dostosowuje częstotliwości taktowania zegarów procesora graficznego do charakterystyki danej aplikacji, zapewniając maksymalną wydajność w każdym zastosowaniu.
- Dynamiczne przetwarzanie równoległe (ang. Dynamic Parallelism) – umożliwia dynamiczne tworzenie nowych wątków przez procesor graficzny, a tym samym znacząco ułatwia przetwarzanie adaptacyjnych i dynamicznych struktur danych.

Tesla K80 jest dostępny już teraz i pojawi się w serwerach takich firm jak ASUS, Bull, Cirrascale, Cray, Dell, Gigabyte, HP, Inspur, Penguin, Quanta, Sugon, Supermicro i Tyan, a także od resellerów współpracujących z firmą NVIDIA.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

grać pewnie też można, ale kogo stać, żeby dać kilkadziesiąt tysięcy złotych za kartę grafiki... K20 ksztuje na alledrogo od 7 do 15 tyś złotych... ale wystarczy poczekać ze 2, 3 lata to może kupi się za tysiaka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nie jest karta grafiki, i nie służy do grania(i nie ma wyjścia na monitor). Mógłbyś stworzyć na to jakieś oprogramowanie które by ewentualnie wspomagało jakieś przeliczenia graficzne, ale to nie o to tu chodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...