Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Mentol 'odwrażliwia' receptory nikotynowe

Recommended Posts

Mentol odwrażliwia receptory płuc, które odpowiadają za wywołanie podrażnienia przez nikotynę.

Wiemy, że mentolowe pastylki na kaszel koją drapiące, bolące gardło. Sprawdzaliśmy, czy i ewentualnie jak działa mentol, gdy substancją drażniącą jest nikotyna - opowiada prof. Kenneth Kellar z Centrum Medycznego Georgetown University.

Wyniki studium stanowią poparcie dla twierdzenia, że mentol nie jest wyłącznie dodatkiem smakowym, bo wywiera również efekt farmakologiczny.

Jeszcze w lipcu 2013 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) twierdziła, że z przeglądu dostępnych badań wynika, że w porównaniu do zwykłych papierosów, mentol z papierosów nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem choroby. W tym samym czasie zauważono jednak, że papierosy mentolowe są szczególnie popularne wśród Afroamerykanów i że w grupie tej występuje wyższy wskaźnik nowotworów płuc.

Może być tak, że mentol do tego stopnia likwiduje podrażnienie nikotyną, iż palacz zaciąga się głębiej, wprowadzając do płuc nie tylko nikotynę, ale i toksyczne substancje z dymu. Choć to wykracza poza nasze studium, możliwe, że głębsze zaciąganie mentolowymi papierosami [...] zwiększa i tak już spore szkody wynikające z palenia - wyjaśnia dr Gerald Ahern.

Akademicy podkreślają, że ich badanie pokazuje, jak mentol oddziałuje na neuronalne receptory nikotynowe α3β4 (ich ekspresja zachodzi m.in. w nerwach czuciowych dróg oddechowych). Receptory te występują również w mózgu [w mezolimbicznym układzie nagrody], ale nie wiemy jeszcze, jak mentol na nie wpływa lub czy w jakikolwiek sposób przyczyniają się one do uzależnienia od nikotyny - podsumowuje Kellar.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...