Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Agresja w stosunku do samic zwiększa szansę szympansów na ojcostwo

Recommended Posts

Samce szympansów, które przez długi czas zachowują się agresywnie w stosunku do samic, częściej są ojcami ich dzieci.

Samce, które często kierują agresję na samice, z większym prawdopodobieństwem płodzą z nimi dzieci niż samce mniej gwałtowne. Efekt jest szczególnie silny w przypadku samców zajmujących wysoką pozycję w hierarchii - opowiada Ian Gilby, antropolog ewolucyjny z Uniwersytetu Stanowego Arizony.

Naukowcy badali grupę szympansów Kasekela z Parku Narodowego Gombe w Tanzanii. Dzięki obserwacjom wiedzieli, kto z kim spółkował. Ojcostwo 31 młodych, które urodziły się w latach 1995-2011, określano dzięki DNA ekstrahowanemu z odchodów.

Zgodnie z hipotezą, samice są tak zastraszone przez długotrwałą agresję ze strony samca, że w okresie płodnym zgadzają się lub nawet zabiegają o kopulację z nim. Obawiając się o swój los, unikają kopulowania w jego obecności z innymi samcami - wyjaśnia Anne Pusey z Duke University.

W grę może, oczywiście, wchodzić preferowanie przez samice dominujących samców, lecz fakt, że agresja zwiększała prawdopodobieństwo ojcostwa wysoko postawionych w hierarchii samców, wskazuje raczej na zabezpieczanie swoich interesów przez samce alfa.

Agresywne zachowanie obejmowało brutalne fizyczne ataki z gryzieniem i biciem (czasem powodowało to zranienia), a także gonienie samic czy wybuchy złości, w czasie których szympans szarżował i walił w liście.

Kopulacja nie następowała w trakcie lub bezpośrednio po aktach agresji. Najlepszym "sposobem" na zapewnienie sobie ojcostwa było molestowanie utrzymujące się przez 2-3 lata.

W przyszłości Joseph Feldblum z Duke University zamierza sprawdzić, czy samce szympansów mogą odnieść sukces reprodukcyjny, zachowując się w stosunku do samic bardziej przyjaźnie, np. poświęcając więcej czasu na iskanie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może jakieś odniesienia do "homo" ponoć myślącego? Życzyłbym sobie, by było nam bliżej do szympansów karłowatych. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może też pojadę na 3 lata za pieniądze podatników do Afryki mieszkać w hotelu  Sheraton z basenem by badać z kim kopuluje małpa i czy iskanie wpływa na prokreację. A przepraszam, zapomniałem że nie nazywam się Joseph Feldblum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...