Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Orzechy włoskie spowalniają wzrost raka prostaty

Rekomendowane odpowiedzi

Dieta obfitująca w orzechy włoskie lub olej z orzechów włoskich spowalnia u myszy wzrost raka prostaty. Poza tym naukowcy zaobserwowali spadek poziomu cholesterolu i wzrost insulinowrażliwości.

Latami rząd USA prowadził krucjatę z tłuszczem. Myślę, że [niekiedy] ze szkodą dla nas. Idealnym tego przykładem są orzechy włoskie. Choć zawierają dużo tłuszczu, nie napędza on wzrostu raka prostaty. W rzeczywistości u myszy zachodzi odwrotne zjawisko - podkreśla Paul Davis z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

W poprzednim studium Amerykanie zauważyli, że orzechy włoskie zmniejszają u myszy rozmiar guzów prostaty. Od razu zrodziło się jednak pytanie, jaka część czy składnik orzechów odpowiada za ten efekt? Gdyby chodziło o kwasy omega-3, korzyści nie ograniczałyby się do orzechów włoskich, bo podobny profil kwasów tłuszczowych występuje np. w oleju sojowym.

W najnowszym studium naukowcy przez 18 tygodni karmili myszy całymi nasionami, olejem z orzechów włoskich lub orzechopodobnym tłuszczem (skład kwasów tłuszczowych w diecie kontrolnej był niemal identyczny jak w orzechach włoskich).
O ile orzechy i olej z orzechów zmniejszały poziom cholesterolu i spowalniały wzrost guzów prostaty, o tyle orzechopodobny tłuszcz nie działał w ten sposób, co oznacza, że za poprawę odpowiadają inne niż omega-3 składniki orzechów.

Wykazaliśmy, że to nie omega-3, w grę może jednak wchodzić połączenie omega-3 z innym składnikiem oleju z orzechów włoskich. Staje się coraz bardziej oczywiste, że w żywieniu nigdy nie chodzi o jedną rzecz; to zawsze kwestia połączenia [czegoś z czymś].

Mimo że studium nie wskazuje, jakie połączenie składników orzechów włoskich spowalnia nowotwór, wyklucza błonnik, cynk, magnez i selen. Naukowcy wykazali także, że orzechy włoskie modulują kilka mechanizmów związanych ze wzrostem raka. Jak tłumaczą, przez spadki poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1) i cholesterolu komórki i guz mają zbyt mało energii, by rosnąć tak szybko jak zwykle.

Poza tym zespół Davisa ustalił, że dieta orzechowa zmniejsza ryzyko raka prostaty jako takiego (odnotowano wzrost poziomu adiponektyny i supresora nowotworowego PSP94 oraz spadek cyklooksygenazy COX-2).

W naszym studium myszy zjadały odpowiednik 2,6 uncji [7,3 dag] orzechów włoskich. Trzeba pamiętać, że [...] to ok. 482 kalorii", ale zachowując umiar, można liczyć nie tylko na działanie przeciwnowotworowe, ale i korzystne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...