Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Halloweenowe Słońce

Rekomendowane odpowiedzi

Satelita NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) wykonał 8 października dwa zdjęcia Słońca, które po połączeniu oraz zmianie kolorów na pomarańczowy i złoty dały coś, co do złudzenia przypomina dyniową latarnię na Halloween (ang. Jack-o'-lantern).

Aktywne regiony korony wydają się jaśniejsze, bo emitują więcej światła i energii. W kolażu wykorzystano zdjęcia w dwóch długościach fal z zakresu UV: 171 i 193 Å.

SDO został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 11 lutego 2010 roku. Misja podstawowa ma potrwać 5 lat.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słońce ujawniło swoje demoniczne oblicze jako jakiś potwór z koszmarów i oni nie widzą w tym nic niepokojącego… :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aktywne regiony korony wydają się jaśniejsze, bo emitują więcej światła i energii. W kolażu wykorzystano zdjęcia w dwóch długościach fal z zakresu UV: 171 i 193 Å.

 

Stanowczo "wydają się", bo zdecydowaną większość energii (ciężko mi ujarzmić pojęcie "więcej światła" – o czym mówimy?) nasze Słoneczko emituje w zakresie bardziej nam bliskim, czyli widzialnym. Z pewnością OBSZARY aktywne nie tylko "wydają się", ale są (sic!) jaśniejsze w zakresie, o którym mowa jest w drugim zdaniu – emitują więcej fotonów i energii w zakresie skrajnego promieniowania nadfiołkowego (pojechałem językiem "starożytnym" ;)) niż pozostała część tarczy słonecznej. Głęboki ukłon za zastosowanie Å (10-10 m; typowa jednostka astrofizyków).

Co do "dyniowej latarni", to odnoszę wrażenie, że któryś z heliofizyków nadużył chyba cukierków (lub psikusów); takie "obrazki" oglądamy już od dziesiątków lat (np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Uvsun_trace_big.jpg) i jakoś nikt nie wpadł wcześniej na tak "dyniowy" pomysł.

 

Edit: jeszcze mogę edytować. ;) Czy jest to odpowiednie, by system krzyczał o mojej modyfikacji jeśli poprawiłem własną literówkę? Dokładnie jedna literka. Chyba zaczyna być to chore… Nie pamiętam, ale leciało to jakoś tak: "lekarzu, lecz się sam". Idąc tym faszytowskim torem chcę zapytać, czy w systemie istnieje możliwość sprawdzenia statystyki: ilość poprawek vs. ilość zmienionych znaków?

Edytowane przez Astroboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...