Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Po 804 latach w Londynie po raz pierwszy nie będzie ani jednego lwa?

Recommended Posts

London Zoo przymierza się do budowy nowego wybiegu dla lwów. Na ten czas lwice Ruby, Heidi oraz Indi przeprowadzą się do Whipsnade Zoo w Bedfordshire. Wg dr Sally Dixon-Smith, kurator Działu Historycznych Pałaców Królewskich w Tower of London, niewykluczone, że to pierwszy taki przypadek, by od 1210 r. w stolicy Wielkiej Brytanii nie było żadnego lwa.

Nie da się udowodnić, że w Tower of London zawsze był lew, ale taki był zamiar - podkreśla Dixon-Smith. Choć istnieje przypuszczenie, że za panowania Henryka VI Lancastera w roku 1436 wszystkie lwy zdechły, z oczywistych względów nie da się go zweryfikować.

Słynna brytyjska wieża była nie tylko więzieniem czy schronieniem władców, ale również jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie. Nietrudno się domyślić, że ssak określany mianem króla zwierząt miał się kojarzyć z monarchią.

Królewskie zoo w wieży przetrwało ponad 600 lat. Zostało założone przez Jana I (Jana bez Ziemi), który panował w latach 1199-1216. Lwy były oznaką dobrych stosunków z innymi monarchami, którzy w prezencie przekazywali egzotyczne zwierzęta.

To pierwsze lwy, które pojawiły się w Europie Północnej po wyginięciu pod koniec ostatniej epoki lodowcowej gatunków zamieszkujących Stary Kontynent.

Pierwszymi wskazówkami, że w Londynie hodowano lwy, były zapiski z 1210 r., dotyczące wypłat dla ich opiekunów. Definitywny dowód pochodzi jednak dopiero z 1235 r., kiedy to odnotowano, że z okazji ożenku z siostrą Henryka III święty cesarz rzymski Fryderyk II przekazał najstarszemu synowi Jana bez Ziemi 3 lwy.

Jak opowiada Dixon-Smith, w 1830 r. w królewskim zoo w Tower doszło do nieszczęśliwego wypadku. Załoga przypadkowo otworzyła niewłaściwe drzwi, wypuszczając lwa, tygrysa bengalskiego i tygrysicę. Zwierzęta rozdzielono po 1,5 godz. za pomocą rozgrzanych prętów, ale lwa nie udało się odratować.

Do czasu II wojny światowej lwy przeprowadzono do London Zoo. Wg rzecznika ogrodu zoologicznego, nic nie wskazuje na to, by w czasie Bliztu, serii nalotów niemieckich na Wielką Brytanię, lwy przeniesiono poza stolicę.

Warto przypomnieć, że przeprowadzone 6 lat temu badania genetyczne 2 średniowiecznych czaszek z Tower wykazały, że należały one do lwów berberyjskich (Panthera leo leo), zwanych także lwami z Atlasu lub nubijskimi.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...