Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dysk zasila dysk

Recommended Posts

Teleskop Atacama Large Millimeter/sumbilimeter Array (ALMA) pokazał specjalistom niezwykły widok – strumień pyłu i gazu poruszający się od masywnego zewnętrznego dysku protoplanetarnego uformowanego wokół gwiazdy podwójnej, w kierunku wewnętrznych obszarów układu. Uczeni uważają, że strumień ten zasila drugi wewnętrzny dysk protoplanetarny, który bez tego zasilania powinien dawno zniknąć.

Odkrycia dokonała grupa pracująca pod kierunkiem Anne Dutrey z Laboratorium Astrofizyki w Bordeaux. Uczeni obserwowali układ podwójny GG Tau-A, który znajduje się w odległości 460 lat świetlnych od Ziemi. GG Tau-A skłąda się z wielkiego zewnętrznego dysku oraz mniejszego dysku wokół głównej gwiazdy układu. Masa tego drugiego dysku jest równa zaledwie masie Jowisza. Jako, że cały układ liczy sobie kilka milionów lat, a mniejszy dysk szybko traci materiał na rzecz gwiazdy, naukowców zastanawiało, jak to możliwe, że mniejszy dysk wciąż istnieje. ALMA pozwoliła im na odkrycie tajemnicy niezwykłego układu. Okazało się, że materiał z większego dysku zasila mniejszy dysk.

Taki przepływ materiału został teoretycznie przewidziany przez modele komputerowe, jednak nigdy wcześniej nie udało się go zaobserwować. To dowodzi, że wewnętrzny dysk protoplanetarny może być przez długi czas podtrzymywany przez dysk zewnętrzny. Ma po poważne konsekwencje dla formowania się planet - mówi Dutrey.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
To dowodzi, że wewnętrzny dysk protoplanetarny może być przez długi czas podtrzymywany przez dysk zewnętrzny. Ma po poważne konsekwencje dla formowania się planet - mówi Dutrey.

 

Bardzo ciekawa rzecz, choć co do konsekwencji to niekoniecznie musi być to oczywiste. Trywializując mocno, płynąca woda "ciężko" zamarza…

 

Pozwolę sobe odnieść się jeszcze do załączonej w artykule ilustracji:

"Artystyczna wizja systemu, w którym jeden z czerwonych karłów okrąża drugi w czasie zaledwie 2,5 godziny,".

Niekoniecznie jest to ilustracja adekwatna, niekoniecznie "jeden" okrąża "drugi" – raczej oba "okrążają" barycentrum. Myślę, że lepsza "artystyczna" ilustracja (jestem daleki od "wizji") jest tutaj (podkreślę "artyzm" ;)):

http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2014/10/GGtauri1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...