Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Test krwi wspomoże diagnozowanie raka trzustki

Recommended Posts

Zespół naukowców z Uniwersytetu Indiany opracowali proste badanie krwi, które pomoże w diagnozowaniu raka trzustki. Dr Murray Korc i inni zauważyli, że u chorych z rakiem trzustki we krwi znajdują się wysokie stężenia kilku mikroRNA, jednoniciowych cząsteczek RNA, które regulują ekspresję genów.

Jak podkreśla Korc, stężenia panelu mikroRNA można dokładnie określić, badając osocze. W ten sposób stwierdza się, czy pacjent ma raka trzustki.

Amerykanie zauważyli, że przy przewodowym gruczolakoraku trzustki, postaci nowotworu przewodu pokarmowego charakteryzującej się najgorszym rokowaniem, szczególnie dużą wartość diagnostyczną ma zwłaszcza podwyższona ekspresja miRNA-10b, -155 i -106b.

Akademicy dokonali odkrycia, badając bezpośrednio przed czy w trakcie endoskopii osocze, żółć, sok trzustkowy lub wszystkie te płyny łącznie.

Korc zaznacza, że przydatność testu trzeba potwierdzić w kolejnych studiach. Być może uda się wykorzystać test do skryningu osób z grup podwyższonego ryzyka. Planujemy przeprowadzić takie badania. Istotne będzie wskazanie dodatkowych markerów oraz oszacowanie, do jakiego stopnia panel takich markerów będzie przydatny we wczesnym diagnozowaniu raka trzustki. Bazując na naszych ustaleniach, można powiedzieć, że opisywany test pomoże w różnicowaniu pacjentów z rakiem trzustki i przewlekłym zapaleniem tego narządu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...