Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Już niemowlęta reagują na informacje przekazywane przez białka oczu

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie są jedynymi naczelnymi z dużymi twardówkami (tzw. białkami oczu). Stopień ich widoczności i ustawienie wskazuje na odczuwane emocje. Szeroko otwarte przy strachu lub zaskoczeniu oczy odsłaniają sporą część twardówki, podczas gdy szczęście czy radość wiążą się ze zmrużeniem oczu i zmniejszeniem widoczności białek. Wrażliwość na tego typu wskazówki jest wpisana w mózg dorosłych (reakcja pojawia się nawet bez świadomego spostrzegania), naukowcy zastanawiali się jednak, na jakim etapie rozwoju się ona pojawia. Okazuje się, że w niemowlęctwie, w wieku ok. 7 miesięcy.

Nasze studium potwierdziło [...], że u ludzi występują specyficzne procesy mózgowe, umożliwiające automatyczne reagowanie na wskazówki związane z oczami - podkreśla Tobias Grossmann z Uniwersytetu Wirginii.

Grossmmann i Sarah Jessen z Instytutu Maxa Plancka posłużyli się EEG. Mierzyli aktywność mózgu 7-miesięcznych dzieci, którym pokazywano m.in. rysunki oczu szeroko otwartych, zmrużonych, odwróconych i patrzących wprost na odbiorcę. Podczas eksperymentu maluchy siedziały na kolanach rodziców.

Okazało się, że mózgi dzieci reagowały różnie w zależności od wyrazu twarzy sugerowanego przez oglądane przez nie oczy. Niemowlęta widziały fotografie oczu przez zaledwie 50 milisekund, czyli znacznie krócej, niż jest to konieczne, by osoba w tym wieku świadomie postrzegała ten rodzaj informacji wzrokowej.

Ich mózgi wyraźnie reagowały na wskazówki społeczne przekazywane przez oczy, pokazując, że nawet bez świadomego postrzegania ludzkie niemowlęta są w stanie wykryć subtelne wskazówki społeczne. Istnienie takich mechanizmów mózgowych u niemowląt stanowi zapewne ważną podbudowę pod rozwój interakcyjnych zdolności społecznych - podsumowuje Grossmann.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...