Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Interwencja dietetyczna odwraca związane z wiekiem pogorszenie pamięci

Rekomendowane odpowiedzi

Flawanole kakao odwracają związane z wiekiem pogorszenie pamięci u zdrowych starszych dorosłych.

Wcześniejsze badania wykazały, że pogorszenie pamięci w przebiegu starzenia wiąże się ze zmianami zachodzącymi w zakręcie zębatym. Choć zademonstrowano, że u myszy wyekstrahowane z kakao flawanole zwiększają angiogenezę i gęstość wypustek neuronalnych w tym regionie, z powodu braku studiów w przypadku ludzi można było mówić tylko o korelacji, a nie o związku przyczynowo-skutkowym.

By sprawdzić, czy to właśnie zakręt zębaty wpływa na pogorszenie pamięci, zespół doktora Scotta A. Smalla z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia zebrał 37 zdrowych ochotników w wieku od 50 do 69 lat. Wylosowano ich do 2 grup. Przez 3 miesiące jednej podawano dietę wysokoflawanolową (900 mg flawanoli dziennie), a drugiej niskoflawanolową (10 mg flawanoli dziennie). Przed i po zakończeniu studium badani przechodzili obrazowanie mózgu (funkcjonalny rezonans magnetyczny w wysokiej rozdzielczości) i testy pamięciowe w postaci 20-minutowych ćwiczeń rozpoznania wzorca.

Obrazując mózgi naszych ochotników, zauważyliśmy znaczącą poprawę funkcjonowania zakrętów zębatych osób spożywających napój wysokoflawanolowy - podkreśla dr Adam M. Brickman. Akademicy odnotowali też poprawę wyników uzyskiwanych w testach pamięciowych. Jeśli na początku studium ochotnik miał pamięć typowego 60-latka, to po trzech miesiącach osoba ta miała przeciętnie pamięć typowego 30- czy 40-latka. Brickman przestrzega jednak, że wyniki trzeba powtórzyć na większej próbie (Amerykanie przygotowują się już zresztą do takiego studium).

Autorzy raportu z pisma Nature Neuroscience przypominają, że flawanole występują również w liściach herbaty oraz różnych owocach i warzywach, lecz ich ogólna ilość, postaci i zestawy bardzo się od siebie różnią. Zespół z Uniwersytetu Columbia podkreśla, że produkt wykorzystany w studium nie jest tożsamy z czekoladą, dlatego zwiększenie spożycia tej ostatniej skończy się raczej wyłącznie na przyroście wagi.

Naukowcy mogli wysnuć zaprezentowane wyżej wnioski dzięki 2 ważnym wynalazkom: 1) nowemu narzędziu do przetwarzania informacji (dane z obrazowania są prezentowane w postaci pojedynczego ujęcia 3D, a nie serii wycinków) i 2) zmodyfikowanemu testowi neuropsychologicznemu do oceny funkcjonowania pamięciowego zakrętu zębatego.

Amerykanie opowiadają, że nie udało im się osiągnąć zamierzonego VO2max, dlatego nie da się powiedzieć, czy tak jak u młodszych osób ćwiczenia poprawiają pamięć oraz działanie zakrętu zębatego. "To nie tak, że ćwiczenia nie są korzystne dla funkcjonowania poznawczego. Niewykluczone [jednak], że starsi ludzie potrzebują bardziej intensywnych ćwiczeń, by osiągnąć maksymalny pobór tlenu [...].


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...