Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wydruk z kasy + krem = wysoki poziom bisfenolu A we krwi

Recommended Posts

Dotknięcie wydruku na papierze termicznym dłońmi pokrytymi kosmetykiem, np. kremem bądź płynem do odkażania, prowadzi do szybkiego wzrostu poziomu bisfenolu A (ang. bisphenol A, BPA) we krwi. Warto przypomnieć, że BPA zaburza działanie hormonów, m.in. mechanizmy sygnalizacyjne bazujące na estrogenie.

W paragonach z kas [...], biletach lotniczych, pokwitowaniach z bankomatów oraz innych papierach termicznych na powierzchni występuje dużo BPA, który spełnia funkcje wywoływacza koloru - wyjaśnia Frederick vom Saal z University of Missouri-Columbia.

W ramach studium badano ludzi, którzy najpierw umyli dłonie środkiem odkażającym, a później wzięli do ręki wydruk na papierze termicznym i jedli frytki, nie korzystając ze sztućców.

Nasze studium wykazało, że na dłonie przechodziły duże ilości BPA, który później przedostawał się na trzymane jedzenie oraz był wchłaniany przez skórę. Wykorzystanie w papierze termicznym bisfenolu A lub jego zastępników stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Preparaty do odkażania oraz inne kosmetyki, np. kremy czy balsamy, zawierają związki zwiększające penetrację, które mogą nawet 100-krotnie nasilać absorpcję substancji lipofilowych takich jak BPA.

Połączenie skórnego i oralnego wchłaniania BPA prowadziło w ciągu 90 min do szybkiego i dużego wzrostu zarówno stężenia wolnego (bioaktywnego) BPA w surowicy (średnie Cmax sięgnęło ~7 ng/ml), jak i wydalania BPA z moczem (~20 µg BPA w przeliczeniu na gram kreatyniny).


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro takie ilości jakie znajdują się na tych wydrukach są uznawane za groźne, to jak powinniśmy się czuć mając wypełnienia dentystyczne, które zawierają o wiele więcej tej substancji i wydzielają ją z czasem? Swoją drogą alternatywą jest w sumie jedynie amalgamat, który z kolei uwalnia jeszcze ciekawszą substancję: rtęć.

Z jednej strony mamy informacje:
http://www.bisphenol-a.org/about/bpa-info/bpa-dentalsealants.html

A z drugiej:
http://www.cbsnews.com/news/bpa-in-tooth-fillings-may-boost-kids-behavioral-problems/

I komu wierzyć?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto spytać, co w takim razie z przetworzonym zadrukowanym papierem, z którego robi się papier toaletowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...