Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rzadkie kości znad Sekwany

Rekomendowane odpowiedzi

Na stanowisku w Tourville-la-Rivière w dolinie Sekwany znaleziono 3 kości długie lewej ręki (ramienną, łokciową i promieniową) sprzed 183-236 tys. lat. Analizy morfologiczna i metryczna sugerują, że należały do neandertalczyka. To bardzo istotne odkrycie, bo ludzkie skamieniałości ze środkowego plejstocenu są bardzo rzadkie w północno-zachodniej Europie. Poza 2 częściowo zachowanymi czaszkami z Biache-Saint-Vaast we Francji, wszystkie znane ludzkie szczątki z tego okresu pochodzą z 10 stanowisk na terenie Niemiec lub Anglii.

Autorzy artykułu z PLoS ONE wspominają o nieprawidłowościach w budowie guzowatości naramiennej kości ramiennej. Choć współcześnie entezopatie mają wieloraką etiologię, w przypadku neandertalczyka z Tourville-la-Rivière przyjęto najprostsze z możliwych wyjaśnień - biomechaniczne, a konkretnie jeden poważniejszy uraz. Ogólne ukształtowanie guzowatości jest wynikiem mikro- i makrourazów, do których dochodziło podczas powtarzalnych ruchów przypominających rzucanie (podobne anomalie widuje się u zawodowych sportowców).

To najstarsze fosylia znalezione w pobliżu Paryża, [można więc powiedzieć, że] mamy do czynienia z najstarszym paryżaninem - opowiada dr Bruno Maureille.

Ponieważ naukowcy dysponują tylko 3 kośćmi, niewiele można powiedzieć o ich właścicielu. Wydaje się, że był on wyrostkiem lub młodym dorosłym. Mocna budowa zasugerowała zaś neandertalskie pochodzenie.

Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie podkreśla, że jeśli Francuzi prawidłowo zinterpretowali wygląd guzowatości naramiennej, pojawiłaby się ważna wskazówka, że włócznie miotane były używane w Europie ok. 200 tys. lat temu, a [jak pamiętamy], wielu ekspertów podawało tę możliwość w wątpliwość. Zgodnie z rozpowszechnioną teorią, neandertalczycy oraz wcześni ludzie polegali raczej na włóczniach do konfrontacyjnego polowania [i walki] wręcz i dopiero ludzie współcześni udoskonalili tę technikę.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...