Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Titanic starożytnego świata

Recommended Posts

Międzynarodowy zespół archeologów, który po ponad 100 latach powrócił na miejsce zatonięcia słynnego wraku, na którym znaleziono starożytny komputer – mechanizm z Antikythery. Okazało się, że wrak kryje kolejne niezwykłe tajemnice.

Grecko-amerykański zespół najpierw wykonał trójwymiarową mapę dna, a następnie przystąpił do wydobywania ładunku statku. Tak jak przypuszczano, znaczna część przedmiotów, które przewoziła jednostka, wciąż leży zagrzebana w mule. Znaleziono m.in. ponad metrowej długości ołowiane kotwice, jednak najbardziej zdumiewający był duży obszar, na jakim rozrzucony jest ładunek. Przedmioty pokrywają 300 metrów dna, a to wskazuje, że przewożąca go jednostka mogła mieć nawet 50 metrów długości. To największy starożytny wrak jaki kiedykolwiek został odkryty. To Titanic starożytnego świata - mówi Brendan Foley z Woods Hole Oceanographic Institution.

Z morskiego dna wydobyto m.in. pięknie zdobiony kubek, fragment zdobionej nogi z łóżka 2-metrowej długości włócznię z brązu. Jest ona zbyt duża i ciężka, by mogła służyć jako broń. Zdaniem Foleya włócznia była częścią posągu naturalnych rozmiarów. Być może przedstawiał on Atenę. Foley przypomina, że w 1901 roku poławiacze gąbek, którzy odkryli wrak, znaleźli też cztery wielkie marmurowe konie. Mogły być więc one częścią rzeźby przedstawiającej wojownika (Atenę?) na rydwanie ciągniętym przez cztery konie.

Wrak z Antikythery jest datowany na lata 70-60 przed Chrystusem. Statek przewoził prawdopodobnie luksusowe dobra z Azji Mniejszej do Rzymu. Wyspa Antikythera znajduje się pośrodku tej ważnej w starożytności drogi handlowej. Jednostka zatonęła prawdopodobnie w wyniku gwałtownego sztormu, który rzucił ją na przybrzeżne skały.

Statek znajduje się na głębokości ponad 40 metrów. To zbyt dużo, by bezpiecznie pracować tam w zwykłych kombinezonach. Na potrzeby prac arechologicznych opracowano nowy system do nurkowania, który pozwolił na przebywanie pod wodą nawet przez 3 godziny. Prace archeologiczne będą kontynuowane w przyszłym roku.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Międzynarodowy zespół archeologów, który po ponad 100 latach powrócił na miejsce zatonięcia słynnego wraku, na którym znaleziono starożytny komputer – mechanizm z Antikythery.

Jakoś tak nie po polsku. Czegoś tu brakuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

40m to granica nurkowania ze zwykłym wyposażeniem dla amatorów. Widać, że niektórzy naukowcy uwielbiają robić z igły widły aby nadać swojej pracy większego znaczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

40m to granica nurkowania ze zwykłym wyposażeniem dla amatorów. Widać, że niektórzy naukowcy uwielbiają robić z igły widły aby nadać swojej pracy większego znaczenia.

W artykule jest napisane powyżej 40m a poza tym oni tam nie tylko nurkują ale też pracują. Pracując potrzebują więcej tlenu itp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...