Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowy młot na stres oksydacyjny

Recommended Posts

Naukowcy odkryli cząsteczkę zwalczającą stres oksydacyjny (zaburzenie równowagi między reaktywnymi formami tlenu a wydajnością systemów przeciwutleniających).

Stres oksydacyjny może uszkodzić składowe komórki [DNA lub białka], skutkując nadmiernym namnażaniem w przypadku nowotworu albo obumieraniem komórek w przypadku chorób neurodegeneracyjnych [...]. Znalezienie równowagi jest jak chodzenie po linie; nasze studium koncentrowało się na odkryciu metod pozwalających trzymać stres oksydacyjny pod kontrolą - wyjaśnia prof. Mark Hannink z Uniwersytetu Missouri.

Hannink nawiązał współpracę z High Point Pharmaceuticals LLC. Zespół profesora analizował grupę obiecujących cząsteczek uzyskanych przez firmę farmaceutyczną.

Hannink i Kim Jasmer zidentyfikowali cząsteczkę HPP-4382, która ze względu na swą skuteczność w zwalczaniu stresu oksydacyjnego może znaleźć zastosowanie w lekach. High Point już ją opatentowało.

Kim opracował narzędzia potrzebne do zidentyfikowania odpowiednich kandydatów molekularnych. [...] Odkryliśmy właściwą cząsteczkę, która koryguje nierównowagę stresu oksydacyjnego [...]. Dzięki studium lepiej rozumiemy, co takiego robią te związki, by mu przeciwdziałać.

Amerykanie ustalili, że HPP-4382 indukuje oksygenazę hemową-1 (a skądinąd wiadomo, że jej skutkiem jest m.in. cytoprotekcja, czyli oporność na stres oksydacyjny).« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...