Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum przed 2. r.ż. wiąże się z otyłością

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieci, które przed ukończeniem 2. roku życia były kilkakrotnie leczone antybiotykami o szerokim spektrum działania bakteriobójczego, są bardziej narażone na otyłość we wczesnym dzieciństwie.

Wcześniejsze badania wykazały, że mikroflora jelit może mieć wpływ na otyłość, a skądinąd wiadomo, że antybiotykoterapia wpływa na jej różnorodność i skład.

Mając to na uwadze, zespół dr. L. Charlesa Baileya ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii przejrzał elektroniczną bazę danych medycznych sieci klinik podstawowej opieki medycznej z lat 2001-2013. W studium uwzględnił wszystkie dzieci, które odbyły doroczne wizyty w wieku 0-23 miesięcy i jedną lub więcej wizyt w wieku 24-59 miesięcy. Ostateczna grupa składała się z 64580 dzieci. Ich losy śledzono, dopóki nie skończyły 5 lat.

Amerykanie stwierdzili, że 69% dzieci miało kontakt z antybiotykami przed 24. miesiącem życia. Średnio na dziecko przypadało 2,3 epizodów antybiotykoterapii. Gdy wzięto pod uwagę wszystkie lub tylko antybiotyki o szerokim spektrum, podwyższone ryzyko otyłości wiązało się z częstszym ich wykorzystaniem (chodziło zwłaszcza o maluchy z liczbą kontaktów wynoszącą 4 lub więcej). Nie wykryto korelacji między otyłością a antybiotykami o wąskim spektrum działania. Wśród wszystkich dzieci częstość występowania otyłości wynosiła 10% w wieku 2 lat, 14% w wieku 3 lat i 15% w wieku 4 lat. Częstość otyłości lub nadwagi wynosiła, odpowiednio, 23, 30 i 33%.

Ponieważ otyłość to choroba o wieloczynnikowej etiologii, zmniejszenie częstości jej występowania wymaga zidentyfikowania i zarządzania wieloma czynnikami ryzyka, których wpływ może być niewielki, ale modyfikowalny. Nasze wyniki sugerują, że jednym z nich jest wykorzystanie przed 24. miesiącem życia antybiotyków z szerokim spektrum działania. To dodatkowy argument za przyjęciem zaleceń dotyczących leczenia częstych dolegliwości pediatrycznych, które kładą nacisk na ograniczenie stosowania antybiotyków wyłącznie do przypadków o dobrze udowodnionej skuteczności oraz wybieranie przy braku wskazówek przemawiających na korzyść leków o szerokim spektrum antybiotyków o wąskim spektrum działania.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...