Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Arktyka spokojna, Antarktyka bije rekordy

Rekomendowane odpowiedzi

Każdego roku we wrześniu zasięg lodu pływającego na obu biegunach osiąga przeciwne skrajne wartości. Na początku miesiąca w Arktyce mamy roczne minimum, a pod koniec września w Antarktyce lód pływający osiąga roczne maksimum.

W 2012 roku zasięg lodu pływającego w Arktyce osiągnął rekordowe minimum, bijąc rekord z 2007 roku. Jednak od dwóch lat nie notujemy tak dramatycznego spadku ilości lodu. Arktyka nadal się roztapia, otworzyło się przejście na północ od Rosji, jednak Przejście Północne w Kanadzie pozostaje zablokowane przez lód. Arktyczna pokrywa lodowa pozostaje w granicach standardowych odchyleń z lat 1981-2010. Jako, że sytuacja od dwóch lat nie pogarsza się dramatycznie, wszystko wskazuje na to, że gwałtowna utrata lodu z roku 2012 nie uruchomiła katastrofalnych zmian. Wielu specjalistów obawiało się bowiem, że w kolejnych latach będziemy świadkami jeszcze bardziej dramatycznych zjawisk. Co więcej, niewykluczone, że pokrywa lodowa częściowo się odradza, gdyż nie stopił się grubszy, wieloletni lód.

W bieżącym roku mamy za to do czynienia z dramatycznymi zmianami na południu globu – w Antarktyce. W tym regionie występuje bardzo mało wieloletniego lodu pływającego, gdyż Antarktyka to otwarte przestrzenie oceanów, więc nic nie powstrzymuje lodu przed pękaniem i podróżą ku cieplejszej północy. Naukowcy od lat obserwują zjawisko rozszerzania się zasięgu antarktycznego lodu pływającego. Dotychczas utrzymywało się ono jednak w standardowych ramach wyznaczonych przez wieloletnie obserwacje. Jednak w bieżącym roku zasięg lodu wykracza znacznie poza to, co obserwowano dotychczas. Mimo że oba bieguny wydają się laikowi podobne, to w rzeczywistości pomiędzy nimi występują spore różnice. Powodują one, że pokrywa lodowa na obu zachowuje się różnie. I o ile naukowcy wiedzą, że Arktyka roztapia się, gdyż leży w najszybciej ocieplającym się regionie globu, to wciąż nie wypracowali jednej teorii wyjaśniającej, dlaczego rośnie zasięg lodu pływającego w Antarktyce.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać pływa szybciej i nie nadąża z roztapianiem. Tylko skąd zmiana w prędkości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...