Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Można uratować dziesiątki tysięcy ludzi

Rekomendowane odpowiedzi

Eksperci z Paul G. Allen School for Global Animal Health na Washington State University wiedzą, w jaki sposób można uratować życie 69 000 osób, które każdego roku umierają na wściekliznę. Ich zdaniem wystarczy wprowadzić powszechny program szczepień psów.

Ludzie zarażają się wścieklizną najczęściej właśnie od psów. W momencie wystąpienia u człowieka objawów choroby szansa na uratowanie życia spada niemal do zera. Tymczasem wściekliźnie można w 100% zapobiegać. Ludzie nie muszą umierać na tę chorobę - mówi Guy Palmer, jeden z autorów raportu.

W krajach rozwiniętych, dzięki szeroko prowadzonemu programowi szczepień psów, przypadki wścieklizny u ludzi niemal nie występują. Ofiary tej choroby umierają przede wszystkim w Azji i Afryce, a aż 40% z nich to dzieci. Jednak wystarczy szczepić psy, by uratować ludzi.

W 2003 roku uczeni z Allen School i Serengeti Health Initiative rozpoczęli program szczepień w Tanzanii. Pracowali w 180 wioskach i każdego dnia szczepili około 1000 psów. Od tamtej pory liczba przypadków wścieklizny wśród ludzi spadła z około 50 rocznie do niemal 0. Okazało się, że zaszczepienie ponad 70% psów powoduje, że wirus nie ma jak trafić do ludzkiego organizmu.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też właśnie odkryłem i obwieszczam co należy zrobić aby zapobiec wściekliźnie wszystkich ludzi. Są trzy cwane rozwiązania.

1. Zabić wszystkich ludzi.

2. Zabić wszystkie psy.

3. Zamienić definicję słowa: wścieklizna ze słowem miłość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja nr 2 nie zadziała, bo inne zwierzęta też roznoszą wściekliznę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, Rzeczywiście patrząc na poziom innych artykułów/odkryć/itp. takie info jest co najmniej śmieszne.

 

@thikim

Myślałem, że pójdziesz jeszcze dalej,

1. "Zabić" wszystkie złe wirusy

2. "Zabić" wszystkie, złe bakterie

3. Każdemu zafundować operację ust, żeby każdy, zawsze, się uśmiechał.

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Opcja nr 2 nie zadziała, bo inne zwierzęta też roznoszą wściekliznę.

Ha, chyba nie myślałeś że nie jestem przygotowany na modyfikację planu.

Zabić wszystkie zwierzęta.

Ale w takim razie i plan z artykułu nie zadziała. A praktycznie zadziała, bo jednak psy są najgroźniejsze w kwestii zarażania ludzi.

I całkowicie na poważnie to rzeczywiście chodzi mi o treść tego newsa, chyba już nie było o czym pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zabić wszystkie zwierzęta.

Ha, człowiek to też zwierzę! :)

I kilkaset lat po realizacji takiego planu, jakiś troll internetowy z Marsa będzie pewnie pisał: Życie na Ziemi skończyło się na "Kill 'Em All" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Darku. Jeśłi mogę zabrać głos, to jesteśmy największymi bydlętami.

 

Gdyby np. Ex nihilo miał problem, to nasze bydlęctwo nie polega na na tym, że jesteśmy na poziomie przemiłych cielaczków, ale na tym, że my, w [...] kopani, jesteśmy jak [...] [...], którzy [...] wiedząc twierdzą, że samego [...:)] złapaliśmy. No i [...] z tego dla nas wynika; bo jak głupi się rodzimy, tak samo głupi umieramy. :D Dodałbym tylko, że większość wypowiedzi [...] [...] mam w [...], bo to i tak [...], [...], [...] i inne niewiele wnoszą do PRAWDY o RZECZYWISTOŚCI. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I kilkaset lat po realizacji takiego planu, jakiś troll internetowy z Marsa będzie pewnie pisał: Życie na Ziemi skończyło się na "Kill 'Em All"

Ciekawe czy dojdą prawdy że wszystko zaczęło się od walki z wścieklizną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne nie. Ale za dojście do takiej prawdy nie będzie przyznawało się Nobla, ale np. Xinxa'ciao. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce od dawna jest obowiązek szczepienia nie tylko psów, ale także proces ten jest przeprowadzany w stosunku do leśnej zwierzyny, np. lisów. Szczepionkę zrzucają z samolotów, co jest bardzo efektywne, pozwalając w krótkim czasie rozprowadzić ją na dużym obszarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W Polsce od dawna jest obowiązek szczepienia nie tylko psów

:) Jak to zwykłe przestrzeganie "prawa" w Polsce bywa – częściej jednak na papierze. ;)

 

Szczepionkę zrzucają z samolotów, co jest bardzo efektywne, pozwalając w krótkim czasie rozprowadzić ją na dużym obszarze.

 

Ostatni samolot jaki widziałem na "swoim" niebie (lasów Ci u mnie na około dostatek ;)), a było to bodaj dwa lata temu, był chyba ministerialny. Ponoć jakaś tam fajna impreza z okazji dnia wagarowicza. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...