Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Sygnał komunikacyjny bakterii może zahamować rozprzestrzenianie komórek nowotworowych

Recommended Posts

Wykorzystując system komunikacji bakterii, można zapobiec rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych.

W czasie zakażenia bakterie uwalniają związki, które pozwalają im ze sobą "rozmawiać". W zależności od tego, jakie cząsteczki są uwalniane, sygnał instruuje inne bakterie, by się namnażały, uciekały układowi odpornościowemu lub nawet przestawały się rozprzestrzeniać. [...] Gdy wprowadziliśmy do komórek nowotworowych cząsteczkę oznaczającą zahamowanie rozprzestrzeniania, nie tylko nie migrowały, ale i zaczynały umierać - opowiada prof. Senthil Kumar z Uniwersytetu Missouri.

W ramach eksperymentu Kumar i prof. Jeffrey Bryan traktowali hodowle komórek ludzkiego raka trzustki cząsteczką ODDHSL (lakton ten jest czynnikiem quorum sensing). W wyniku tego zabiegu komórki przestawały się namnażać, nie migrowały i obumierały.

Wykorzystaliśmy komórki raka trzustki, bo są [...] najbardziej agresywnymi i najtrudniejszymi do zabicia komórkami nowotworowymi występującymi w ludzkim organizmie. Zademonstrowanie, że ODDHSL nie tylko zapobiega ich rozprzestrzenianiu, ale i prowadzi do obumierania, jest naprawdę ekscytujące. Ponieważ metoda sprawdza się przy tak agresywnej postaci choroby, sądzimy, że można ją wykorzystać przy innych typach komórek nowotworowych. Nasze laboratorium prowadzi obecnie takie testy - wyjaśnia Kumar.

Zanim rozpoczną się badania na zwierzętach i ludziach, naukowcy muszą jednak znaleźć skuteczniejszą metodą wprowadzania ODDHSL do komórek nowotworowych.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe jak to działa na zdrowe komórki... Nie wydaje mi się by było dla nich neutralne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pogo

Chyba chodzi o to, że dawkowanie jest miejscowe, a te zdrowe obok to będą przypadkowe ofiary. no chyba, że na to też mają trik.

 

Z innej beczki patrząc na ten artykuł i np. http://kopalniawiedzy.pl/waglik-laseczka-waglika-proteina,21095 itp.

Odnoszę wrażenie, że nastąpi skokowy postęp w walce z rakiem. I, ze wszelkie prognozy, dotyczące skutecznej walki z rakiem są zbyt pesymistyczne. (oby).

 

Cywilizacyjnie czekam (liczę, że doczekam :P) właśnie na nagły postęp w medycynie właśnie w walce z rakiem i ogólnie wielkim przełomie "genowym" że tak powiem. (czyli analizator genów u "zwykłego" lekarza, a nie jakieś laboratoria.

I czekam, aż rozpracują (znacznie)lepiej przechowywanie energii (tak offtopicowo), Reszta mnie mało co rusza ;)

No chyba, że wydłużenie życie (w dobrym stanie) do ponad 150 lat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
No chyba, że wydłużenie życie (w dobrym stanie) do ponad 150 lat
Ja raczej liczę na przeniesienie świadomości do komputera (przeniesienie, nie skopiowanie)... a docelowo taki nieśmiertelny Ghost In The Shell

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pogo

hm...a myślisz, że to w ogóle możliwe? Jak to nazwali w jakimś baardzo starym filmie "transsynaptyczny transfer świadomości" ;)

Tzn. nie "copy" tylko właśnie "move".

Ja się boje(będę bał ;) ) wsiąść do telereportera własnie z racji stworzenia kopi, a nie przeniesienia. A Ty mówisz, że na to liczysz(na przeniesienie) :D.

 

hm..ja się obawiam, że to nie jest możliwe?, chyba, że dasz jakąś "wskazówkę" która da chociaż nadzieję 1:dużo . Ale nie w stylu "są rzeczy na tym świecie, które...".

To najpierw 150 lat, a później przeniesienie, tylko, żeby było odporne na wiatry słoneczne itp ;) .

 

PS.

Nie chcę tworzyć offtopica o świadomości tylko ciekawi mnie czy masz jakąkolwiek przesłankę/teorię, że było by to możliwe, ja choćbym jak nie wiem się skupił to nic nie wymyślę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początek rozszerzenie mózgu poprzez komputer, a potem stopniowe zastępowanie kolejnych neuronów elementami elektroniki. Jeśli elektronika będzie miała elastyczność porównywalną z naszym mózgiem to przejście nastąpi płynnie, choć powoli. Cała świadomość trafi do tranzystorów w miarę jak będą one naturalnie zastępować umierające neurony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aa zapomniałem o tej "ścieżce", Ok, to mi wystarczy :D .

No tak w końcu świadomość może być tylko "złudzeniem", i np.co rano jesteśmy "kopią" wczorajszego "ja", ale tego nie się sprawdzić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...