Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zbadali historyczne tempo wzrostu poziomu oceanów

Recommended Posts

Pod koniec pięciu ostatnich epok lodowych poziom oceanów rósł w tempie nawet 5,5 metra na 100 lat. Tak szybki wzrost poziomu wody był spowodowany roztapiającymi się pokrywami lodowymi. Takie wnioski płyną z badań obejmujących ostatnie 500 000 lat. Międzynarodowy zespół naukowy chciał sprawdzić, jak szybko podnosił się poziom oceanów w związku z kończącymi się epokami lodowymi. Naukowcy zauważyli również, że pomiędzy epokami doszło do ponad 100 mniejszych incydentów wzrostu poziomu oceanów.

Z naprawdę szybkim wzrostem poziomu oceanów mamy do czynienia w okresach występowania wyjątkowo rozległych pokryw lodowych, gdy lodu jest co najmniej dwukrotnie więcej niż obecnie na Ziemi. W okresach, w których lodu jest mniej niż dwukrotność jego obecnej powierzchni, tempo przyrostu poziomu oceanów nie przekracza około 2 metrów na wiek. Natomiast w okresach, w których lodu jest tyle co obecnie wzrost poziomu oceanów nie przekracza 1-1,5 metra w ciągu 100 lat - mówi doktor Katharine Grant z Australian National University.

Współautor badań, profesor Eelco Rohling z University of Southampton zauważa, że dzięki nowym badaniom po raz pierwszy można określić skalę opisywanych zjawisk. „W 68% przypadków wzmożony przyrost poziomu oceanów zakończył się w ciągu 400 lat, a w 95% - w ciągu 1100 lat. Innymi słowy, jeśli topienie pokryw lodowych już się rozpocznie, to trwa i przyspiesza przez wiele wieków” - mówi uczony. Zdaniem naukowca, możemy dzięki temu lepiej przewidywać scenariusze przyszłego rozwoju sytuacji. Antropogeniczne globalne ocieplenie trwa od 150 lat i mamy dowody na coraz szybszą utratę lodu w Antarktyce i Grenlandii. Możemy się zatem spodziewać, że zjawisko to potrwa przez kolejne wieki.

Badania zmian poziomu oceanów prowadzono na podstawie osadów z Morza Czerwonego. To zbiornik szczególnie wrażliwy na zmiany poziomów, gdyż jego jedynym połączeniem ze światowymi oceanami jest bardzo płytka (137 metrów) cieśnina Bab el-Mandab.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

W całej tej teorii jest jedna wielka dziura... nie wiemy jaki był wtedy wpływ człowieka na klimat... więc przekładanie wyników badań "historycznych" na teraźniejszość może się okazać błędne!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...