Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Sprzedano album ze zdjęciem uważanym za pierwsze selfie

Recommended Posts

Album z uważanym za pierwsze selfie autoportretem Oscara Gustave'a Rejlandera został sprzedany za 70 tys. funtów. Aukcja odbyła się 11 września.

Zdjęcie odkryto w albumie datowanym na circa 1865-66 r. Gdy obecny właściciel zgłosił się do domu aukcyjnego Morphets, początkowo jego pracownicy nie mieli pojęcia, ile jest wart. Szybko [jednak] zdaliśmy sobie sprawę, że to dość ważny album [z okresu] wczesnej fotografii [...] - opowiada Liz Pepper Darling.

W albumie znajdowały się m.in. zdjęcia żony Rejlandera, jego samego oraz Hallama Tennysona, syna sir Alfreda Tennysona, największego poety postromantyzmu wiktoriańskiego.

Twórca sprzedał album kapitanowi George'owi Browingowi. Później dzieło było przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ostatni właściciel nie miał żadnych podejrzeń co do jego wartości.

Rejlander, który przed zajęciem się fotografią, malował portrety, zasłynął fotomontażem "Dwie drogi życia" (wykorzystał w nim aż 32 negatywy). Ze względu na obecność aktów praca ta wywołała oburzenie, artysta został jednak zrehabilitowany, gdy kompozycję zakupili królowa Wiktoria i książę Albert.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...