Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

MAVEN dotarł do Marsa

Recommended Posts

NASA świętuje umieszczenie kolejnego pojazdu na orbicie Czerwonej Planety. Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) wszedł na orbitę planety wczoraj, 21 września, o godzinie 16:24. To pierwszy pojazd, którego zadaniem jest szczegółowe zbadanie wyższych warstw atmosfery Marsa.

„MAVEN, jako pierwszy pojazd wyspecjalizowany w badaniu wyższych warstw atmosfery, znacząco zwiększy naszą wiedzę o ewolucji atmosfery Marsa, ewolucji jego klimatu oraz wpływie tych zmian na ewolucję powierzchni Marsa oraz potencjalne możliwości zamieszkania na Czerwonej Planecie” - powiedział szef NASA, Charles Bolden.

Podróż MAVEN-a na orbitę Marsa trwała 10 miesięcy. Sygnał o udanej operacji wejścia na orbitę odebrało zarówno centrum operacyjne firmy Lockheed Martin w Littleon jak i należące do NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii oraz stacja w Australii, będąca częścią systemu Deep Space Network.

Przez najbliższe sześć tygodni MAVEN będzie przeprowadzał serię manewrów mających wprowadzić go na orbitę właściwą do badań naukowych. W międzyczasie będą odbywały się testy instrumentów pokładowych. Główna część misji, którą zaplanowano na 1 rok ziemski, będzie polegała na badaniu składu, struktury oraz tempa ucieczki gazów z górnych warstwa atmosfery Marsa oraz ich interakcji z wiatrem słonecznym. W czasie tego roku orbita MAVEN-a zostanie pięciokrotnie obniżona ze 150 do 125 kilometrów, dzięki czemu naukowcy zdobędą informacje na temat zjawisk zachodzących na styku dolnych i górnych warstw atmosfery.

Prace nad programem MAVEN trwają od 11 lat.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli już przy kosmosie jesteśmy... to może czasami napiszcie coś o SpaceX i rewolucji jaka dokunuje się dzięki tej firmie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...