Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Karpieńcowi diablemu jest coraz trudniej

Rekomendowane odpowiedzi

Zmiany klimatyczne zagrażają karpieńcowi diablemu (Cyprinodon diabolis), rybie, która występuje tylko i wyłącznie w Devil's Hole. Niezwykła populacja liczy obecnie 35 dorosłych osobników i zamieszkuje zbiornik wodny w Dolinie Śmierci. Zwierzęta żyją w izolowanej jaskini w słonej wodzie geotermalnej o temperaturze 33 stopni Celsjusza, w której poziom tlenu jest tak niski, iż większość gatunków ryb byłaby bliska śmierci.

Naukowcy z University of Nevada oraz Desert Research Institute ostrzegają, że woda staje się coraz cieplejsza i prawdopodobnie jej temperatura będzie rosła. Już teraz doprowadziło to do dramatycznych zmian. Z powodu rosnącej temperatury optymalny okres wylęgu skrócił się już o cały tydzień. Obecnie trwa on 10 tygodni. W tym czasie panują odpowiednie warunki termiczne, a w wodzie jest wystarczająco dużo substancji odżywczych, by utrzymać populację narybku. Skrócenie optymalnego okresu lęgu już wpłynęło na zmniejszenie populacji dorosłych osobników. Zmiany klimatyczne powodują, że karpieńcowi diablemu trudniej jest przetrwać w Devil's Hole i prawdopodobnie to one przyczyniły się do obserwowanego spadku liczebności populacji - mówi Mark Hausner z Desert Research Institute. Uczony spodziewa się, że do połowy obecnego wieku optymalny okres lęgu skróci się o kolejne dwa tygodnie.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że temperatura będzie rosła i nie ma najmniejszych wątpliwości, że wpłynie to na ryby - dodaje główny autor badań, profesor Scott Tyler z University of Nevada. Ta populacja żyje w akwarium, niezwykle wrogim akwarium, którego nie można przenieść. To gatunek, który nie może zaadaptować się do innych warunków czy przenieść tam, gdzie będzie lepiej. Przetrwał on ponad 10 000 lat ewolucji, pomimo tego, że jego pula genetyczna jest niezwykle ograniczona - dodaje.

Podczas ostatnich badań w Devil's Hole zaobserwowano 92 ryby. Przed 10 latu populacja liczyła 171 osobników, a w 1972 roku, gdy rozpoczęto jej badania, naliczono 553 ryby. Naukowcy wiedzą jednak, że ich liczba sezonowo się waha, mają więc nadzieję, iż w najbliższym czasie ryb przybędzie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...