Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mobilne aplikacje zdominowane przez gigantów

Recommended Posts

Indywidualny programista ma niewielkie szanse na dorobienie się fortuny dzięki pisaniu aplikacji na urządzenia mobilne. Ich rynek jest bowiem zdominowany przez kilku gigantów, a użytkownicy niechętnie pobierają nowe oprogramowanie.

ComScore opublikowało U.S. Mobile App Raport, z którego dowiadujemy się, że 9 na 10 najpopularniejszych w USA aplikacji zostało stworzonych przez Facebooka, Google'a, Apple'a, Yahoo, Amazona i eBay. Później sytuacja wygląda co prawda nieco lepiej, ale nie różowo. Wspomniane firmy są twórcami 16 z 25 i 24 z 50 najpopularniejszych aplikacji mobilnych.

Z danych ComScore dowiadujemy się też, że aż 65,5% użytkowników smartfonów nie pobiera żadnych nowych aplikacji. Za to 7% osób pobiera ich tak wiele, że stanowi to połowę wszystkich ściąganych programów.

Przyczyny tej niechęci do pobierania nowych aplikacji nie są znane. Można tylko przypuszczać, że obsługa sklepów z aplikacjami jest zbyt nużąca, użytkownikom nie chce się przebijać przez tysiące podobnych programów, a czasy, w których smartfony były nowinka i chętnie z nimi eksperymentowano, dawno już minęły. Najwyraźniej też użytkownikom wystarczają programy domyślnie zainstalowane w telefonach, gdyż aż 7 z 8 minut spędzanych ze smartfonem w dłoni to czas spożytkowany na używanie aplikacji. Jednocześnie użytkownicy smartfonów są bardzo wierni swojemu ulubionemu programowi. Użytkownicy spędzają z nim średnio 42% czasu przeznaczonego na używanie aplikacji.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jest tak źle w świecie aplikacji. Może te 50 czy 100 najbardziej popularnych należy do dużych koncernów, ale jest też multum aplikacji od mniejszych wydawców z kilkoma tysiącami użytkowników. Podejrzewam też, że duża część z tych "najbardziej popularnych" aplikacji to aplikacje preinstalowane przez producenta których nie da się wywalić (bez roota i złamania zasad gwarancji). Gdy już się raz skonfiguruje telefon i znajdzie aplikacje które nam odpowiadają to się ich zazwyczaj trzyma chyba, że wydawca wprowadzi jakieś znaczące zmiany (albo apka się wysypie). Prosta zasada jak coś się sprawdza to się tego nie wymienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Durze firmy dominują rynek bo pakują kasę w reklamę. Ale to już jest produkt inwestycyjny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...