Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Satelity Galileo na złych orbitach

Recommended Posts

Firma Arianespace poinformowała, że dwa satelity systemu Galileo, wystrzelone w piątek z Gujany Francuskiej, trafiły na niewłaściwe orbity. Galileo to europejski odpowiednik systemu GPS.

 

Europejska Agencja Kosmiczna oraz Komisja Europejska powołają komisję śledczą, której zadaniem będzie zbadanie, dlaczego satelity nie zostały umieszczone na właściwych orbitach. Arianespace nie zdradziła, czy orbity uda się skorygować. Dowiemy się tego prawdopodobnie dopiero po wstępnej analizie sytuacji.

 

Sam start i wyniesienie satelitów przebiegły bez problemu. Urządzenie oddzieliły się od rakiety nośnej we właściwym momencie i zaczęły nadawać sygnał. Dopiero wówczas okazało się, że ich orbity nie są takie, jak zaplanowano.

 

Jeszcze w piątek Komisja Europejska określiła wystrzelenie obu satelitów jako „krok milowy” na drodze do uruchomienia systemu Galileo. Na orbitach znajdowały się bowiem cztery prawidłowo działające satelity. Wystrzelenie dwóch kolejnych znacząco przybliżało zaplanowany na przyszły rok moment uruchomienia systemu.

 

W bieżącym roku planowana jest jeszcze jedno wysyłanie satelitów Galileo poza Ziemię. Na przyszły rok zaplanowano kolejne starty. Obecnie nie wiadomo, czy problem z dwoma ostatnimi satelitami jest na tyle poważny, by wpłynąć na budowę systemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy artykuł, ale ja pewnie znów wyjdę na "wredoka". Niech tam! Czy nieskończona radość nie jest tego warta?

 

Europejska Agencja Kosmiczna oraz Komisja Europejska powołają komisję śledczą, której zadaniem będzie zbadanie, dlaczego satelity nie zostały umieszczone na właściwych orbitach.

Myślę, że nasz kraj może bardzo wiele wnieść do owej komisji. Proponuję Antoniego. Wszystko będzie jasne już na pierwszym posiedzeniu komisji.

 

Firma Arianespace poinformowała, że dwa satelity systemu Galileo

[...]

Galilego to europejski odpowiednik systemu GPS.

Trochę mną pogagilagło…

 

W bieżącym roku planowana jest jeszcze jedno wysyłanie satelitów Galileo poza Ziemię.

Cenna uwaga, bo ktoś mógły pomyśleć, że chodzi o misję w głąb Ziemi. A to, wbrew pozorom (w kontekscie GPS) nie jest tak głupie.

 

Ale wbrew wszystkim "czarnowidzom" (i w brew im!), ja bardzo dziękuję za możliwość komentowania fajnych artykułów na fajnym forum. To chyba oczywiste. Bez uśmieszków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...