Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Popularny antybiotyk wiąże się ze zgonami sercowymi?

Rekomendowane odpowiedzi

W porównaniu do fenoksymetylopenicyliny (penicyliny V), klarytromycyna, antybiotyk działający na wszystkie drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenia dróg oddechowych w środowisku pozaszpitalnym, wiąże się z wyższym o 76% ryzykiem zgonu sercowego.

Ponieważ liczba zgonów była niewielka, naukowcy z kopenhaskiego Statens Serum Institut podkreślają, że by potwierdzić doniesienia, trzeba przeprowadzić dalsze badania. Absolutna różnica ryzyka to 37 zgonów sercowych na milion cykli klarytromycyny - twierdzą autorzy raportu z British Medical Journal. Ryzyko znikało po zakończeniu terapii.

Duńczycy analizowali dane dotyczące ponad 5 mln tygodniowych cykli antybiotykoterapii, stosowanych w latach 1997-2011 u osób w wieku 40-74 lat. Nieco ponad 160 tys. (160.297) pacjentów zażywało klarytromycynę, 588.988 roksytromycynę, a ok. 4,4 mln penicylinę V.

Mimo że i klarytromycyna, i roksytromycyna są makrolidami (antybiotykami wpływającymi na aktywność elektryczną kardiomiocytów, które łączy się z podwyższonym ryzykiem śmiertelnych zaburzeń rytmu serca), w przypadku roksytromycyny nie zaobserwowano zwiększenia ryzyka.

W sumie wystąpiło 285 zgonów sercowych. W porównaniu do penicyliny V, gdzie wskaźnik występowania zgonów sercowych wynosił 2,5 na 1000 osobolat, zastosowanie klarytromycyny wiązało się ze znacząco podwyższonym ryzykiem (5,3 na 1000 osobolat). W przypadku roksytromycyny nie stwierdzono żadnych wzrostów, gdyż podobnie jak dla fenoksymetylopenicyliny, wskaźnik występowania wynosił tu 2,5 na 1000 osobolat. Związek był szczególnie zaznaczony u kobiet.

Choć absolutny wzrost ryzyka był niewielki, należy pamiętać, że w wielu krajach klarytromycyna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych antybiotyków. [Oznacza to, że] ogólna liczna dodatkowych zgonów sercowych może nie być pomijalna.

Specjaliści komentujący doniesienia zespołu z Statens Serum Institut zaznaczają, że minusem badania jest np. brak danych na temat palenia i otyłości. Duńczycy wzięli tylko poprawkę na płeć, wiek czy jednoczesne stosowanie leków hamujących aktywność izoenzymu CYP 3A4 cytochromu P450 (CYP3A4), który metabolizuje makrolidy.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...