Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bozon Higgsa zadecydował o wszechświecie

Rekomendowane odpowiedzi

Fiodor Bezrukow z RIKEN-BNL Reserch Center i Michaił Szaposznikow ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie zaproponowali teorię zgodnie z którą krótko po Wielkim Wybuchu bozon Higgsa zdecydował o sposobie rozszerzania się wszechświata i nadał mu kształt. Istnieje intrygujące podobieństwo pomiędzy eksperymentalnym światem cząstek elementarnych a pierwszymi chwilami istnienia wszechświata - mówi Bezrukow.

 

Eksperymenty przeprowadzone w Wielkim Zderzaczu Hadronów wykazały, że masa bozonu Higgsa jest bardzo bliska krytycznej granicy, oddzielające, wedle powszechnie przyjętego modelu,j dwa możliwe typy wszechświata – stabilny i niestabilny. Bezrukow i Szaposznikow badali, jakie skutki ma znaczenie masa bozonu znajdująca się blisko teoretycznej granicy. Z ich rozważań wynika, że im bliżej wspomnianej granicy znajduje się masa bozonu, tym silniejsze są fale grawitacyjne, które powstały w momencie Wielkiego Wybuchu. Prace obu uczonych mogą mieć duże znaczenie dla eksperymentów, w ramach których próbuje się zarejestrować fale grawitacyjne. Dotychczas ich poszukiwania nie przyniosły rezultatu, chociaż naukowcy pracujący przy eksperymencie BICEP2 w pobliżu Bieguna Południowego donoszą o przechwyceniu sygnałów mogących wskazywać na istnienie fal grawitacyjnych w mikrofalowym promieniowaniu tła.

 

W środowisku naukowym wciąż trwa dyskusja na temat sygnałów zarejestrowanych przez BICEP2. Masa bozonu Higgsa znajdująca się blisko teoretycznej granicy może wyjaśnić wyniki BICEP2 - stwierdził Bezrukow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bozon Higgsa zdecydował o sposobie rozszerzania się wszechświata i nadał mu kształt

 

Ja cię! Ale ten bozon ma "power"! Powinni go dodawać do piwa. Może rozszerzy i Wszechświat? ;)

 

Eksperymenty przeprowadzone w Wielkim Zderzaczu Hadronów wykazały, że masa bozonu Higgsa jest bardzo bliska krytycznej granicy, oddzielającej dwa możliwe typy wszechświata – stabilny i niestabilny.

 

Jeśli naukowcy mieli na myśli, że masa bozonu Higgsa jest pewnym PARAMETREM pewnego MODELU, w którym owa masa oddziela dwa pewne scenariusze rzeczywistości, to może warto tak napisać. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, nie wiem, w którym wszechświecie żyjesz, ale mój (jak i paru moich znajomych) nazywa się Wszechświat. ;) Dokładnie TEN. :D Ten, który obserwuję (nie wiem, jak Ty).

Mogę nie być "nazbyt" poprawny językowo, ale, jak sądzę, "ścisłość" ma nie tylko jedno imię. Polecam to zwłaszcza "językowcom". ;)

No bo niby czemu ta "Galaktyka", a nie jakaś inna "galaktyka"? "Wszechświaty równoległe" będę pisał raczej małą literą, bo to "inna bajka".

 

http://sjp.pl/wszech%B6wiat

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=13361

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Galaktyka jest z dużej, gdyż galaktyk jest wiele i mając na myśli konkretną masz na myśli nazwę własną. Wszechświat zaś jest jeden. I pisze się go z małej. Zarówno w Słowniku Języka Polskiego PWN jak i w podanym przez Ciebie linku (z PWN) jest wszechświat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czytałeś, to wiesz, że jest tam wszechświat jak i Wszechświat. :) A ile jest wszechświatów równoległych? To całkiem pełnoprawna fizycznie interpretacja jednego z dwóch fundamentów współczesnej fizyki (pomijając już nieco może bardziej "egzotyczne" teorie fizyczne). :)

 

Tu polecam jeszcze pewien link (tak do przemyślenia ;)):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Widzialny_Wszech%C5%9Bwiat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...