Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Bozon Higgsa zadecydował o wszechświecie

Recommended Posts

Fiodor Bezrukow z RIKEN-BNL Reserch Center i Michaił Szaposznikow ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie zaproponowali teorię zgodnie z którą krótko po Wielkim Wybuchu bozon Higgsa zdecydował o sposobie rozszerzania się wszechświata i nadał mu kształt. Istnieje intrygujące podobieństwo pomiędzy eksperymentalnym światem cząstek elementarnych a pierwszymi chwilami istnienia wszechświata - mówi Bezrukow.

 

Eksperymenty przeprowadzone w Wielkim Zderzaczu Hadronów wykazały, że masa bozonu Higgsa jest bardzo bliska krytycznej granicy, oddzielające, wedle powszechnie przyjętego modelu,j dwa możliwe typy wszechświata – stabilny i niestabilny. Bezrukow i Szaposznikow badali, jakie skutki ma znaczenie masa bozonu znajdująca się blisko teoretycznej granicy. Z ich rozważań wynika, że im bliżej wspomnianej granicy znajduje się masa bozonu, tym silniejsze są fale grawitacyjne, które powstały w momencie Wielkiego Wybuchu. Prace obu uczonych mogą mieć duże znaczenie dla eksperymentów, w ramach których próbuje się zarejestrować fale grawitacyjne. Dotychczas ich poszukiwania nie przyniosły rezultatu, chociaż naukowcy pracujący przy eksperymencie BICEP2 w pobliżu Bieguna Południowego donoszą o przechwyceniu sygnałów mogących wskazywać na istnienie fal grawitacyjnych w mikrofalowym promieniowaniu tła.

 

W środowisku naukowym wciąż trwa dyskusja na temat sygnałów zarejestrowanych przez BICEP2. Masa bozonu Higgsa znajdująca się blisko teoretycznej granicy może wyjaśnić wyniki BICEP2 - stwierdził Bezrukow.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bozon Higgsa zdecydował o sposobie rozszerzania się wszechświata i nadał mu kształt

 

Ja cię! Ale ten bozon ma "power"! Powinni go dodawać do piwa. Może rozszerzy i Wszechświat? ;)

 

Eksperymenty przeprowadzone w Wielkim Zderzaczu Hadronów wykazały, że masa bozonu Higgsa jest bardzo bliska krytycznej granicy, oddzielającej dwa możliwe typy wszechświata – stabilny i niestabilny.

 

Jeśli naukowcy mieli na myśli, że masa bozonu Higgsa jest pewnym PARAMETREM pewnego MODELU, w którym owa masa oddziela dwa pewne scenariusze rzeczywistości, to może warto tak napisać. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mariusz, nie wiem, w którym wszechświecie żyjesz, ale mój (jak i paru moich znajomych) nazywa się Wszechświat. ;) Dokładnie TEN. :D Ten, który obserwuję (nie wiem, jak Ty).

Mogę nie być "nazbyt" poprawny językowo, ale, jak sądzę, "ścisłość" ma nie tylko jedno imię. Polecam to zwłaszcza "językowcom". ;)

No bo niby czemu ta "Galaktyka", a nie jakaś inna "galaktyka"? "Wszechświaty równoległe" będę pisał raczej małą literą, bo to "inna bajka".

 

http://sjp.pl/wszech%B6wiat

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=13361

Share this post


Link to post
Share on other sites

Galaktyka jest z dużej, gdyż galaktyk jest wiele i mając na myśli konkretną masz na myśli nazwę własną. Wszechświat zaś jest jeden. I pisze się go z małej. Zarówno w Słowniku Języka Polskiego PWN jak i w podanym przez Ciebie linku (z PWN) jest wszechświat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli czytałeś, to wiesz, że jest tam wszechświat jak i Wszechświat. :) A ile jest wszechświatów równoległych? To całkiem pełnoprawna fizycznie interpretacja jednego z dwóch fundamentów współczesnej fizyki (pomijając już nieco może bardziej "egzotyczne" teorie fizyczne). :)

 

Tu polecam jeszcze pewien link (tak do przemyślenia ;)):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Widzialny_Wszech%C5%9Bwiat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...