Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Naukowcy podsłuchali żółwiowe 'radio'

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowy zespół naukowców podsłuchał rozmowy arrau (Podocnemis expansa) z brazylijskiej Amazonii. Okazało się, że żółwie wykorzystują dźwięki do koordynacji zachowań społecznych, a także w ramach opieki nad młodymi.

Autorzy artykułu z pisma Herpetologica stwierdzili, że koordynując zachowania społeczne, arrau posługują się kilkoma (co najmniej 6) rodzajami dźwięków; jeden jest wykorzystywany przez samice w kontaktach ze świeżo wyklutymi młodymi.

Wydawane przez żółwie unikatowe dźwięki dają nam wgląd w ich zachowanie, nie mamy jednak pojęcia, co oznaczają. Społeczne zachowania tych gadów są o wiele bardziej złożone niż dotąd sądzono - podkreśla dr Camila Ferrara, specjalistka od wodnych żółwi z Wildlife Conservation Society (WCS).

Naukowcy już od jakiegoś czasu wiedzieli, że samice P. expansa tworzą w okresie rozrodczym duże skupiska. Nie było jednak wiadomo, jak koordynują swoje działania. Podejrzewając, że może chodzić o wokalizacje, podczas najnowszego studium skoncentrowano się właśnie na wydawanych przez nie dźwiękach.

W latach 2009-2011 w okolicach i samej rzece Trombetas biolodzy zdobyli dzięki mikrofonom i hydrofonom aż 220 godzin nagrań i wyodrębnili 270 wokalizacji. Przeprowadziwszy analizę spektrograficzną, wprowadzili podział na 6 typów dźwięków, wydawanych w czasie sezonu rozrodczego.

Akademicy próbowali połączyć dźwięki z konkretnymi zachowaniami. Zauważyli, że te wydawane w czasie migracji lub wygrzewania mają przeważnie niższą częstotliwość. Prawdopodobnie ułatwia to komunikację na dłuższe dystanse. W czasie gniazdowania są one wyższe, ponieważ dźwięki o większej częstotliwości lepiej pokonują płytkie wody i powietrze. Największe zróżnicowanie dźwięków odnotowano u samic tuż przed złożeniem jaj. Herpetolodzy teoretyzują, że w ten sposób żółwice decydują, które miejsce wybrać i koordynują swoje poczynania (wychodzą bowiem z wody gęsiego).

Żółwiki wydają dźwięki w jaju oraz podczas wychodzenia z jamy na rzeczną plażę. W tym przypadku naukowcy wspominają o stymulacji grupowego wylęgania. Samice odpowiadają na zawołania młodych, prawdopodobnie pomagając im dotrzeć do wody.

Zespół ustalił, że żółwiki trzymają się razem i migrują z samicami przez ponad 2 miesiące.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...