Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Po co komu zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Recommended Posts

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) występuje u 80% kobiet, jest obserwowany we wszystkich krajach na świecie, a wspominał o nim już Hipokrates. Profesor Michael Gillings, specjalista ds. ewolucji molekularnej, uważa, że PMS ma znaczenie w selekcji naturalnej. Zdaniem uczonego zwiększa on szanse na rozpad bezpłodnego związku, a tym samym zwiększa szanse kobiet na posiadanie potomstwa.

W przeszłości kobiety miały mniej cykli menstruacyjnych niż obecnie, gdyż nie istniała kontrola urodzeń, więc częściej były w ciąży i karmiły dzieci - mówi Gillings. Wyobraźmy sobie teraz, że kobieta jest związana z bezpłodnym mężczyzną. Wówczas, nawet w przeszłości, ma regularne cykle. Pojawiający się co miesiąc PMS powoduje, że taki związek z większym prawdopodobieństwem się rozpadnie, co zwiększa szanse kobiety na znalezienie płodnego mężczyzny - dodaje uczony.

Jego zdaniem to proste wyjaśnienie wystarczy, by zrozumieć powszechność występowania PMS. Na poparcie tej hipotezy istnieje, jak zapewnia Gillings, wiele dowodów z DNA oraz badań behawioralnych. Przede wszystkim, zauważa, o roli PMS świadczy fakt, że jest on w wysokim stopniu dziedziczony. Poza tym zidentyfikowano geny odpowiedzialne za jego dziedziczenie. W końcu, jak pokazują badania psychologiczne, agresja kobiety w czasie PMS jest skierowana głównie przeciwko jej aktualnemu partnerowi. PMS to proste, naturalne zachowanie będące konsekwencją naszej ewolucji - stwierdza naukowiec.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wyobraźmy sobie teraz, że kobieta jest związana z bezpłodnym mężczyzną. Wówczas, nawet w przeszłości, ma regularne cykle.

[...]

PMS to proste, naturalne zachowanie będące konsekwencją naszej ewolucji - stwierdza naukowiec.

 

A kto powiedział, że w "przeszłości" monogamia była jakimś "naturalnym" wzorcem? :) Sugeruję spojrzeć na zachowania naczelnych w tej kwestii. ;)

 

No i pewnie to taka "naturalna łagodność kobiet"… :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wy widzicie problemy, a ja niszę rynkową... terapia genowa w prezencie na walentynki :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przez ten artykuł autorzy sugerują długi (ewolucyjnie) czas matriarchatu wśród naszych przodków, a z tego co wiem nigdzie w zapisie kopalnym oraz materiale etnograficznym nie jest to poświadczone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...