Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Bąble Fermiego wciąż pełne tajemnic

Recommended Posts

Naukowcy ze SLAC National Accelerator Laboratory przeanalizowali dane zebrane w ciągu czterech lat przez Fermi Gamma-ray Space Telescope oraz z innych instrumentów. Chcieli się w ten sposób dowiedzieć jak najwięcej na temat tajemniczych bąbli o średnicy dziesiątków tysięcy lat świetlnych, które znajdują się nad i pod Drogą Mleczną. Bąble Fermiego odkryto przed czterema laty i natychmiast stały się one sensacją naukową.

 

Dzięki najnowszej analizie zdobyto wiele interesujących informacji na temat bąbli. Okazało się na przykład, że krawędzie bąbli są dość ostre. Same bąble Fermiego – bo tak się nazywają - równomiernie emitują promieniowanie gamma. Inną zagadką są rozmiary bąbli. Ich najdalsze fragmenty są źródłem bardzo silnego promieniowania gamma, jednak nie wiadomo, dlaczego bąble są tak wielkie. Jest i kolejna zagadka. Część bąbli znajdująca się blisko płaszczyzny galaktyki emituje promieniowanie mikrofalowe oraz gamma. Jednak w odległości około 2/3 wysokości bąbli promieniowanie mikrofalowe zanika i wykrywalne jest tylko promieniowanie gamma. Właściwość ta wyróżnia bąble Fermiego od innych podobnych znanych struktur.

 

Środowisko naukowe wciąż nie wie, w jaki sposób powstały bąble. Istnieje wiele modeli, które próbują to wyjaśnić, ale żaden z nich nie jest doskonały. Bąble wciąż pozostają tajemnicą - mówi Dmitry Malyshev z Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś się dzisiaj język plącze Panie Mariuszu:

"Dzięki najnowszej analizie zdobyto się wielu [...]" - chyba powinno być "Dzięki najnowszej analizie zdobyto wiele [...]"

"Bąble wziąć pozostają [...]" - chyba powinno być "Bąble wciąż pozostają"

Pozdrawiam serdecznie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plącze czy nie, dobrze jest czasem podziękować za wyszukiwanie fajnych newsów z interesujących nas dziedzin. Nawet kształt tych bąbli jest dość zagadkowy. Jakby był to jakiś wyrzut, no to byłaby krecha / spirala / stożek. A tu kurcze jest jajko. Jakieś pole toto utrzymuje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, choć w każdym z wypadków to dość skomplikowana magnetohydrodynamika + równanie transferu (moim zdaniem niekoniecznie intuicyjne połączenie ;)).

No i przykłady, które podlinkowałem, to nie są mgławice po supernowych. Eta Carinae być może stała się już supernową, ale ta wiadomość do nas jeszcze nie dotarła. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może to pozostałość po obustronnej biegunowej erupcji materii przez kształtującą się galaktykę przed miliardami lat? To, co zostało z jetów? Takie coś powinny posiadać więc wszystkie galaktyki spiralne. U tych bardziej odległych (dla nas młodszych) - galaktyk aktywnych (wraz z kwazarami), to rzecz wiadoma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Być może, ale to nie jest wyjaśnienie, bo potrzebny jest mechanizm "grzania" (dostarczania energii), który ciągle (dziś) działa. Być może to i efekt pozostałości po fazie AGN; mógłbym się nawet pokusić o roboczą hipotezę, że to anihiluje jakieś wielkoskalowe pole magnetyczne, które jest ową pozostałością. Ale więcej tu pytań niż odpowiedzi. Z pewnością upłynie jeszcze trochę wody, nim doczekamy się jakiegoś przekonującego scenariusza…

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...