Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Peptyd przekształca komórki alfa trzustki w wytwarzające insulinę komórki beta

Recommended Posts

Peptyd ceruleina przekształca wydzielające glukagon komórki alfa trzustki w wytwarzające insulinę komórki beta.

Odkryliśmy obiecującą metodę dla chorych z cukrzycą typu 1. [...] Wprowadzając ceruleinę do trzustki, byliśmy w stanie uzyskać nowe wytwarzające insulinę komórki beta. Potencjalnie mogłoby to uwolnić pacjentów od codziennych dawek insuliny, które pomagają im regulować poziom cukru we krwi - opowiada dr Fred Levine z Sanford-Burnham Medical Research Institute.

Na początku studium naukowcy sprawdzali, jak myszy ze zniszczonymi niemal wszystkimi komórkami beta (stanem podobnym do ludzkiej cukrzycy typu 1.) zareagują na zastrzyki z ceruleiny. U tych gryzoni, lecz nie u zdrowych, peptyd powodował, że komórki alfa różnicowały się w produkujące insulinę komórki beta. Choć oba rodzaje komórek współwystępują w wyspach trzustkowych i spełniają funkcje endokrynne, normalnie komórki alfa nie przekształcają się w beta.

W drugim etapie autorzy raportu z Cell Death and Disease badali tkankę trzustki pobraną od osób z cukrzycą typu 1. Odkryli, że ceruleina uruchamiała ten sam proces, co myszy. Wydaje się, że nie ma tu ograniczeń wiekowych, bo różnicowanie komórek alfa do beta zachodziło u młodych i starszych pacjentów, w tym chorujących od dziesięcioleci.

Podawana ludziom, ceruleina może powodować zapalenie trzustki, dlatego naszym kolejnym krokiem będzie ustalenie, na jaką cząsteczkę bądź cząsteczki komórek alfa działa peptyd, uruchamiając przekształcanie w komórki beta. Musimy to wiedzieć, by opracować bardziej specyficzny lek.

Jedną kwestią jest uzyskanie nowych komórek beta, a drugą zabezpieczenie ich przed atakami układu immunologicznego. W tym celu Levine nawiązał współpracę z prof. Lindą Bradley.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...