Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sposób na toksynę

Rekomendowane odpowiedzi

Niektóre insekty potrafią dezaktywować system obronny roślin, na których żerują. Jednak nikt się dotychczas nie domyślał, że podobną umiejętność może mieć też duży ssak.

Okazało się jednak, że łosie wykorzystują nieznany składnik śliny do dezaktywacji toksycznych grzybów, żyjących na trawie.

Istotnym składnikiem diety łosi jest kostrzewa czerwona, którą zwierzęta te spożywają w olbrzymich ilościach. Na kostrzewie występuje grzyb z gatunku Epichloe festucae, który zawiera ergowalinę. Toksyna ta, spożyta w dużych ilościach może spowodować problemy ze strony układu pokarmowego, doprowadzić zwierzę do utraty części nogi czy ogona. Jednak łosiom ona nie szkodzi.

Mechanizm ten postanowił zbadać Andrew Tanentzap z Univeristy of Cambridge. Uczeni przycinali kostrzewę czerwoną i smarowali ją śliną łosia oraz jelenia, symulując w ten sposób żerowanie zwierząt. Po ośmiu tygodniach zbadali rośliny i odkryli, że w smarowanych śliną roślinach poziom ergowaliny był o 40-70 procent niższy niż w grupie kontrolnej. To zaskakujące odkrycie, gdyż oznacza, że ślina zwierząt miała wpływ na wytwarzanie ergowaliny, co oznacza, że informacje o żerujących zwierzętach musiały zostać przekazane pomiędzy trawą a grzybami. Można zatem domyślić się, że zwierzęta żerujące w tych samych miejscach odnoszą korzyści ze swoich zwyczajów żywieniowych.

Odkryto również, że pod wpływem śliny same grzyby wolniej rosną, ale to nie było zaskoczeniem, gdyż ślina wielu ssaków, w tym człowieka, zawiera substancje grzybobójcze.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Toksyna ta, spożyta w dużych ilościach może spowodować problemy ze strony układu pokarmowego, doprowadzić zwierzę do utraty części nogi czy ogona.

Strach pomyśleć co by się stało z mężczyzną ;)

 

(uprzedzam riposty i łosiach ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...