Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Foki żerują w morskich elektrowniach wiatrowych

Rekomendowane odpowiedzi

Za pomocą GPS-ów naukowcy ustalili, że niektóre foki stale żerują przy przybrzeżnych farmach wiatrowych i rurociągach. Wybudowane przez ludzi konstrukcje spełniają rolę sztucznych raf koralowych oraz atrakcyjnych terenów łowieckich.

Byłam zszokowana, gdy pierwszy raz ujrzałam zdumiewający [...] wzorzec przemieszczania się foki w obrębie Sheringham Shoal [farmy wiatrowej u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii] - opowiada Deborah Russell z University of St Andrews. [...] Osobnik ten wydawał się poruszać w linii prostej między turbinami, jak gdyby sprawdzał je pod kątem obecności potencjalnych ofiar, a potem zatrzymywał się przy konkretnych na posiłek.

Zespół Russell oznakował foki szare i pospolite u brytyjskich i holenderskich wybrzeży Morza Północnego. Dane ujawniły 11 fok pospolitych na terenie dwóch aktywnych elektrowni wiatrowych: wspomnianej wyżej Sheringham Shoal i niemieckiej Alpha Ventus (zlokalizowanej 45 km na północ od wyspy Borkum). Na obu stanowiskach niektóre osobniki regularnie wpływały na obszar farm i w pewnych przypadkach demonstrowały "siatkowaty" wzorzec poruszania się z zatrzymaniami przy wybranych turbinach.

Biolodzy zaobserwowali także związki fok szarych i pospolitych z podwodnymi rurociągami. W Holandii 2 foki natknęły się np. na odcinek rurociągu i podążały wzdłuż niego w ramach wielu wypadów na przestrzeni 10 dni.

Na razie nie wiadomo, jak na foki i ich pokarm wpłynie rosnąca liczba aktywnych farm wiatrowych. Akademicy zamierzają w przyszłości zbadać, czy morskie elektrownie wiatrowe zwiększają liczbę dostępnych dla fok ofiar, czy też raczej skupiają je w jednym miejscu, zwiększając ich podatność na upolowanie.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za pomocą GPS-ów naukowcy ustalili, że niektóre foki stale żerują przy przybrzeżnych farmach wiatrowych i rurociągach. Wybudowane przez ludzi konstrukcje spełniają rolę sztucznych raf koralowych oraz atrakcyjnych terenów łowieckich.

Byłam zszokowana, gdy pierwszy raz ujrzałam zdumiewający [...] wzorzec przemieszczania się foki w obrębie Sheringham Shoal

 

Przypomnę, że "zieloni" byli również niezmiernie zaskoczeni efektami (biologicznymi) budowy mostu nad Sundem. Jakoś nie sprawdziły się ich czarne scenariusze. Jakoś okazało się, że to była doskonała konstrukcja dla natury. No i jak tu nie warto być "zielonym"? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...