Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Brunatny tłuszcz odpowiada za wyniszczenie nowotworowe

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu pacjentów z zaawansowanymi nowotworami, AIDS czy gruźlicą umiera z powodu wyniszczenia. Wyniszczenie w chorobie nowotworowej nazywa się zespołem kacheksja-anoreksja i szacuje się, że stanowi on bezpośrednią przyczynę ok. 20% zgonów. Najnowsze badania Erwina Wagnera z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Nowotworami w Madrycie pokazują, że przyczyną tego zjawiska jest przemiana białej tkanki tłuszczowej w brunatną.

 

Białe adipocyty akumulują lipidy (powiększa się wewnątrzkomórkowa kropla tłuszczu), a brunatna tkanka tłuszczowa spala tłuszcz i wytwarza w ten sposób ciepło. Nic więc dziwnego, że zjawisko to wzbudza spore zainteresowanie w kontekście walki z epidemią otyłości.

 

Hiszpanie odkryli, że u myszy i pacjentów z kacheksją związaną z nowotworem białka tkanka tłuszczowa przechodzi szereg zmian i przekształca się w brunatną tkankę tłuszczową. Transformacja prowadzi do zwiększonego zużycia energii oraz wyniszczenia narządów.

 

Autorzy publikacji z pisma Cell Metabolism odkryli, że ważną rolę w tej przemianie odgrywa stan zapalny. Podczas eksperymentów na myszach wykazano nawet, że niesteroidowy lek przeciwzapalny (sulindac) łagodzi kacheksję. Nasze dane sugerują, że inhibicja brunatnienia tkanki tłuszczowej stanowi obiecującą strategię zmniejszania kacheksji u pacjentów onkologicznych. [...] Zidentyfikowanie biomarkerów brunatnienia na wczesnych etapach rozwoju nowotworu może pomóc w przewidzeniu, u których chorych pojawi się kacheksja i kto jest dobrym kandydatem do terapii prewencyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się, ale gdyby białej (żółtej) tkanki tłuszczowej było mniej, to… Każdy chyba wie.

Ale to ciekawe, bo brunatna tkanka tłuszczowa:

"występuje u prawie wszystkich noworodków. U gatunków hibernujących, określana nazwą gruczoły snu zimowego".

Może to kwestia całorocznej hibernacji gatunku wiadomego…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gdyby białej (żółtej) tkanki tłuszczowej było mniej, to… Każdy chyba wie.

Strzelam: bylibyśmy szczuplejsi ? :)

 

Brunatny tłuszcz mają również dojrzałe osobniki ludzkie, choć procentowo zdecydowanie mniej od niemowląt. Oczekuje się, że ta tkanka może być Św.Graalem odchudzania, dlatego wnioski z badania, pewnie zostaną wykorzystane do badań nad stymulacją jej wzrostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oczekuje się, że ta tkanka może być Św.Graalem odchudzania, dlatego wnioski z badania, pewnie zostaną wykorzystane do badań nad stymulacją jej wzrostu.

 

A nie lepiej zwyczajnie jeść mniej? I to zdrowiej? :D Żaden tam święty graal, zwyczajny rozsądek. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A nie lepiej zwyczajnie jeść mniej? I to zdrowiej? :D Żaden tam święty graal, zwyczajny rozsądek. :D

To ostatnie jest rozwiązaniem na 90% problemów trapiących ludzkość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozsądek w konkurencji z popędem, u ludzi ( bo nie wiem jak u kosmitów) jest na straconej pozycji.

 

Żaden tam święty graal, zwyczajny rozsądek. :D

Gdzie jest Twój rozsądek, gdy sięgasz po papierosa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TrzyGrosze, dwunasty dzień bez papierosa. :) Ale oczywiście nie twierdzę, że nie wrócę. Rzucałem już wiele razy – mam w tym głębokie doświadczenie. :D

Ale co do rozsądku, to palenie raczej "wyszczupla". ;) Jak wiesz, potrafię sobie odmówić jedzenia. I jak zapewnie wiesz, gdyby była taka konieczność, to mógłbym zrzucić i ze 20 kg. ;)

 

Edit: no i ostatnio robię dziennie tych spacerków po (10 – 15) km; wakacje. :)

 

Edit2: Orla Perć niestety w tym roku odpada. Trzeba zaleczyć pewne rzeczy; o ile dadzą się zaleczyć. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rzucałem już wiele razy – mam w tym głębokie doświadczenie. :D

Szacun.Tyyyyyle razy decydować się na wiadomy i oczywisty dyskomfort. Człowiek jednak lubi zdobywać, tworzone przez siebie góry ( i ćwiczyć charakter :) ).

Orla Perć niestety w tym roku odpada.

Nomen omen!

Dzisiaj rano postanowiłem, że czas na Tatry. Co kilka lat taką pętlę robię: Zawrat, Świnica, Kasprowy i w dół kolejką.

Utwierdziłeś mnie, że nadszedł czas !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powodzenia! Zazdroszczę. Wrzuć jakąś fotkę do luźnych gdy wrócisz…

 

Edit: patrzę na prognozy pogody; niestety, najbliższy tydzień w Tatrach przewalony. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...