Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Fotoniczny jednoatomowy ruter

Rekomendowane odpowiedzi

W izraelskim Instytucie Weizmanna zaprezentowano pierwszy fotoniczny ruter. To kwantowe urządzenie składające się z pojedynczego atomu, dzięki któremu za pomocą fotonu można kierować ruchem innego fotonu.

Tworzący ruter atom można przełączać pomiędzy dwoma stanami. Przełączanie odbywa się poprzez wysłanie fotonu przez światłowód znajdujący się z prawej lub lewej strony atomu. Atom, w odpowiedzi, odbija lub przepuszcza kolejny foton. Atom można wprowadzić w stan, w którym np. przepuści foton nadchodzący z prawej strony. Foton taki będzie kontynuował swą podróż za atomem już po jego lewej stronie. Z kolei foton nadchodzący z lewej strony zostanie przez atom odbity, co jednocześnie spowoduje przełączenie atomu tak, że kolejny foton z lewej zostanie przepuszczony w prawo. Taki ruter jest przełączany tylko i wyłącznie za pomocą fotonów. Do działania nie potrzebuje żadnych innych zewnętrznych sił. „Urządzenie działa jak fotoniczny odpowiednik elektronicznego tranzystora, który przełącza się w odpowiedzi na różne napięcie” - mówi doktor Barak Dayan.

Zbudowanie rutera było możliwe dzięki dzięki udoskonaleniu technologii chłodzenia laserowego i umieszczonych na chipie pułapek na atomy. To drugie osiągnięcie wymaga zbudowania wysokiej jakości rezonatorów optycznych, które można połączyć bezpośrednio ze światłowodem. Instytut Weizmanna to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie udoskonalono obie technologie. Głównym celem izraelskich naukowców jest przyspieszenie prac nad komputerem kwantowym. Fotony są, ich zdaniem, idealnymi kandydatami do przenoszenia informacji w systemach kwantowych, gdyż nie wpływają na siebie nawzajem i bardzo słabo reagują z innymi cząstkami.

„Droga do zbudowanie kwantowego komputera jest jeszcze bardzo daleka, ale potrafiliśmy stworzyć prosty dobrze działający system, który można będzie zastosować w przyszłości w maszynach kwantowych” - mówi Dayan.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...