Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Można uniknąć 30% przypadków choroby alzheimera

Recommended Posts

Z badań, których wyniki opublikowano w The Lancet Neurology, dowiadujemy się, że około 1/3 przypadków choroby alzheimera można by uniknąć. To przypadki, w których rozwój choroby jest związany z brakiem edukacji czy brakiem aktywności fizycznej.

W roku 2050 na świecie będzie żyło 106 milionów ludzi cierpiących na chorobę alzheimera. To znaczący wzrost z rokiem 2010, kiedy to osób takich było 30 milionów.

Choroba alzheimera jest wywoływana przez połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Czynniki środowiskowe to brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, słabe wykształcenie i depresja. Wszystkich ich można unikać.

Już w 2011 roku przeprowadzono badania, z których wynikało, że można uniknąć aż 50% przypadków choroby alzheimera. Jednak autorzy tamtych badań rozważali czynniki ryzyka tak, jakby były od siebie niezależne. W najnowszym studium, którego głównym autorem była profesor Carol Brayne z University of Cambridge i w którym brali udział naukowcy z poprzedniego studium, czynniki ryzyka szacowano łącznie.

Siedem głównych czynników ryzyka, co do których istnieją dowody, że mają wpływ na rozwój choroby alzheimera to cukrzyca, nadciśnienie tętnicze w wieku średnim, otyłość w wieku średnim, brak aktywności fizycznej, depresja, palenie tytoniu i słabe wykształcenie. Naukowcy oszacowali, że jeśli tylko uda się o 10% zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia każdego z tych czynników, to w roku 2050 uda się zmniejszyć liczbę chorych o 9 milionów osób, czyli uniknie się 8,5% przypadków zachorowań.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...