Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chiny przyznały się do handlu skórami tygrysów

Recommended Posts

Chiny po raz pierwszy przyznały, że zezwalają na handel skórami tygrysów żyjących w niewoli.

Jak ujawnił członek chińskiej delegacji na Konferencji Stron Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) w Genewie, nie ma zakazu handlu skórami, nie wolno jednak handlować kośćmi. Szacuje się, że Państwie Środka w niewoli żyje ok. 5-6 tys. tygrysów.

Eksperci uważają, że chińskie farmy tygrysów w dużym stopniu napędziły kłusownictwo i przemyt zagrożonego gatunku z innych rejonów. Z raportów wynika również, że takie ośrodki wprowadzają części i całe zwierzęta do nielegalnego międzynarodowego handlu.

Raport zaprezentowany na spotkaniu [CITES] doprowadził do sytuacji, kiedy Chiny musiały [jakoś] zareagować. [...] Chiński delegat interweniował i wtedy właśnie padły znaczące słowa - opowiada chcący zachować anonimowość uczestnik konferencji.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Handel skórami tygrysów i farmy tygrysie w Chinach to licencja dla kłusowników do wybijania tych wspaniałych zwierząt. Praktycznie nieweryfikowalne jest potwierdzenie, czy dana skóra pochodzi z farmy czy nie. Byłoby dobrze, gdyby z pozyskaną w ostatnich latach mocą nabywczą Chińczyków rząd chiński zaczął powoli oświecać swoich obywateli. Farmy do pozyskiwania żółci z niedźwiedzi himalajskich, farmy tygrysie, masowe wybijanie nosorożców i innych gatunków zwierząt w imię podwyższonego libido, usprawnionej pracy serca lub też uzyskiwania "sił witalnych", to zwykłe zacofanie społeczne. To zacofanie było niegroźne do momentu wprowadzenia gospodarki rynkowej w latach 90. Teraz Chińczycy kupują wszystko en masse, ponieważ na wiele rzeczy ich stać i przy okazji przyczyniają się do wyginięcia w skali globalnej wielu zagrożonych gatunków zwierząt. Okrucieństwo, z jakim wyroby zwierzęce są pozyskiwane w tradycyjnym lecznictwie, jest szokujące. Pocieszające są nowe dyrektywy i prawa rządu chińskiego dotyczące polityki środowiskowej tego kraju. Czas najwyższy, aby ten rząd zrobił również rewolucję w odniesieniu do zacofanego (tradycyjnego) sposobu myślenia własnych obywateli; sposobu myślenia, który dziesiątkuje gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem - nasze wspólne dziedzictwo! Niestety, po wypowiedzi chińskiego delegata możemy założyć, że sposób myślenia w chińskim rządzie niewiele się różni od sposobu myślenia mas, a więc żadnej rewolucji tak szybko nie będzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...