Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powstał słownik szympansich gestów

Rekomendowane odpowiedzi

Biolodzy twierdzą, że udało im się przetłumaczyć znaczenie gestów wykorzystywanych w komunikacji dzikich szympansów. Jak opowiadają autorzy artykułu z Current Biology, szympansy przekazują 19 informacji za pomocą 66 gestów.

Zespół dr Catherine Hobaiter z University of St Andrews filmował grupy małp z Ugandy. Później przeanalizowano ponad 5 tys. znaczących sytuacji.

Hobaiter twierdzi, że to jedyna forma intencjonalnej komunikacji, jaką odnotowano w świecie zwierząt. Jak tłumaczy Szkotka, tylko ludzie i szympansy dysponują systemem komunikacyjnym, gdzie jeden osobnik celowo przesyła wiadomość drugiemu.

Choć wcześniejsze badania wykazały, że małpy mogą zrozumieć złożony przekaz związany z zawołaniami innych osobników, zwierzęta nie wydają się celowo wykorzystywać głosu do zakomunikowania informacji. Jak podkreśla Hobaiter, to zasadnicza różnica między zawołaniami a gestami. To trochę tak, jakby ktoś złapał za kubek gorącej kawy i zaczął krzyczeć oraz dmuchać na palce. Mogę na tej podstawie zrozumieć, że kawa była gorąca, ale ten ktoś niekoniecznie zamierzał mnie o tym informować.

Naukowcy wyjaśniają, że niektóre z szympansich gestów są jednoznaczne i komunikują jedno znaczenie, np. odgryzanie małych kawałków liści ma służyć wyzwoleniu uwagi o zabarwieniu seksualnym, inne można zaś rozumieć na parę sposobów (chwytanie oznacza np. jeden z 3 komunikatów: "przestań", "wespnij się na mnie" lub "odsuń się").

Część komunikatów ma charakter bardzo subtelny, inne są aż nazbyt oczywiste. Akademicy opowiadają np. o nagraniu z matką i kwilącym młodym. W pewnym momencie samica pokazała szympansiątku stopę, sygnalizując: "wejdź na moje plecy". Dziecko wskoczyło na nią i dalej para przemieszczała się razem.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...