Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Czujnik w oku do monitorowania ciśnienia

Recommended Posts

Inżynierowie z University of Washington w Seattle stworzyli prototyp czujnika do pomiaru zmian ciśnienia w gałce ocznej. Wszczepiałoby się go razem ze sztuczną soczewką podczas operacji usuwania zaćmy.

Naukowcy opisali swoje dokonania w Journal of Micromechanics and Microengineering. Złożyli też wniosek patentowy.

Dotąd nikt nie umieszczał elektroniki w soczewce oka, takie podejście jest więc nieco radykalne. Wykazaliśmy, że zasadniczo jest to możliwe - cieszy się prof. Karl Böhringer, dodając, że implantowanie czujnika wraz ze sztuczną soczewką eliminowałoby konieczność przeprowadzania kolejnych operacji.

Amerykanie podkreślają, że chcieliby, aby z implementacją urządzenia poradził sobie każdy chirurg operujący zaćmę.

Zespół stworzył prototyp, który wykorzystuje fale radiowe zarówno do zasilania, jak i transferu danych. Na obrzeżach urządzenia znajduje się kolista antena (pokrywa się ona mniej więcej z zarysem tęczówki). Chip przekazuje położonemu w pobliżu odbiornikowi informacje o zmianach w częstotliwości, które wskazują na zmiany w ciśnieniu. Później wyliczane jest rzeczywiste ciśnienie (dane są monitorowane i zapisywane w czasie rzeczywistym). Przetwarzaniem danych miałby się zajmować przede wszystkim odbiornik, np. urządzenie przenośne.

Obecny prototyp jest zbyt ciężki, by dało się umieścić w sztucznej soczewce, ale zespół uważa, że uda się go przeskalować. Jak dotąd Amerykanom udało się przetestować urządzenie osadzone w tym samym materiale silikonowym, z którego wykonuje się implanty soczewek.

Nadmierne ciśnienie w gałce ocznej może prowadzić do zniszczenia nerwu wzrokowego. Niestety, często diagnoza jest stawiana zbyt późno albo nie wdraża się odpowiedniego planu leczenia. Ponieważ zaćma i jaskra występują w podobnej starzejącej się populacji, połączenie urządzenia do monitorowania ciśnienia z implantem soczewki ma sporo sensu.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...