Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

HTTPA ma pomóc chronić dane

Recommended Posts

Badacze z Decentralized Information Group z MIT-u proponują, by dane użytkowników internetu chronić za pomocą większej przejrzystości. Dotychczasowe próby ich ochrony, polegające na bezpiecznym przechowywaniu i szyfrowanym przesyłaniu, nie zdają bowiem egzaminu.

Naukowcy opracowali protokół „HTTP with Accountability” - HTTPA – który automatycznie monitoruje dane użytkownika i pozwala mu sprawdzić, w jaki sposób są one wykorzystywane.

Szczegóły protokołu poznamy w lipcu, kiedy to Oshani Senevirante, magistrantka z MIT-u, oraz Lalana Kagal, główna badaczka z Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) z tej samej uczelni, zaprezentują wyniki swoich prac podczas Conference on Privacy, Security and Trust organizowanej przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE).

Dzięki HTTPA każdy fragment danych osobowych uzyska własne URI (Uniform Resource Identifier). Za każdym razem, gdy serwer będzie wysyłał tego typu dane wraz z nimi wyśle opis zastrzeżeń dotyczących ich użycia. Wykorzystanie HTTPA będzie dobrowolne, jednak twórcy nowego protokołu wierzą, że szybko stanie się on de facto standardem. Internauci powierzający swoje dane jakiejś aplikacji chętniej zdradzą je wówczas, gdy aplikacja będzie korzystała z HTTPA.

Pani Seneviratne zapewnia, że już teraz można by wdrażać nowy protokół. Łatwo jest przygotować już istniejącą witrynę pod kątem HTTPA. W odpowiedzi na każde zapytanie HTTP serwer powinien stwierdzać: 'OK, oto zastrzeżenia dotyczące użycia tych danych' oraz zapisywać transakcję w sieci specjalnych serwerów. Przykładem użycia HTTPA mógłby być przypadek, gdy lekarz chce uzyskać dostęp do danych pacjenta stworzonych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i uzupełnić informacje o stanie zdrowia. Wówczas otrzymałby takie dane z odpowiednimi zastrzeżeniami, a gdy uzupełni dane HTTPA oznaczy je jako informacje pochodzące od innych danych i automatycznie opatrzy je takimi samymi warunkami użycia.

HTTPA wykorzystuje rozproszone tablice mieszające do przesyłania logów transakcji pomiędzy serwerami. Pojawia się tutaj redundancja danych, dzięki czemu w przypadku awarii któregoś z serwerów dane są nadal dostępne. Poza tym pozwala to na stwierdzenie, czy w którymś miejscu nie doszło do manipulacji danymi. Łatwo będzie wychwycić serwer, w którym przechowywane dane będą niezgodne z danymi z innych serwerów.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopóki nie pojawi się szkic, to nie ogarniam tego. Obecnie założenia wydają się zbliżone (odwrócone) do niewypału jakim jest DNT. Wygląda to na fakultatywne i chroni prywatność poprzez dalsze jej naruszanie. Idea też troszkę podobna do OpenID.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak. Kolejna porażka oparta na tej samej zasadzie, co Do Not Track. Na razie porządny filtr ciasteczek, skryptów śledzących, blokowanie/usuwanie local storage po zakończeniu sesji jest o wiele skuteczniejszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...