Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Przez pięć barier

Recommended Posts

Fizycy z Innsbrucku zaobserwowali zjawisko tunelowania kwantowego przez pięć barier. Obserwowana cząstka aż pięciokrotnie złamała zatem zasady klasycznej fizyki.

Tunelowanie kwantowe to zjawisko polegające na tym, że cząstka przechodzi przez barierę potencjału o wysokości większej niż energia cząstki. Na gruncie klasycznej fizyki zachowanie takie jest niemożliwe, gdyż łamie zasadę zachowania energii. Tymczasem mechanika kwantowa pozwala tunelowanie kwantowe.

Obecnie tunelowanie kwantowe wykorzystujemy m.in. w diodach tunelowych czy skaningowym mikroskopie tunelowym. Urządzenia te mają tę cechę wspólną, że dochodzi tam do tunelowania przez pojedynczą barierę.

Naukowcy z Austrii umieścili atomy cezu w otoczeniu schłodzonym niemal do zera absolutnego. Za pomocą laserów stworzyli liczne bariery. Atomy mogły przemieszczać się w otoczeniu jedynie pokonując bariery. Ruch atomów został wywołany poprzez bezpośrednie przyłożenie doń siły wzdłuż jednej z osi macierzy, w której się znajdowały. Tak zaplanowany eksperyment pozwala na bezpośrednie obserwowanie atomów i stwierdzenie, ile barier pokonały.

Eksperyment wykazał, że przeszły one przez pięć barier. Podczas kolejnych badań naukowcy chcą zastanowić się, w jaki sposób można wykorzystać takie zjawisko.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...