Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Znaleziono 'unieważnioną' majańską siedzibę władz

Recommended Posts

Na stanowisku Nixtun-Ch'ich' w departamencie Petén w Gwatemali odkryto majański budynek kolegialny sprzed ok. 700 lat. Znajdują się w nim ołtarze, kadzielnice oraz przedstawienia zwierząt.

Jak ujawnił na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Arche Timothy Pugh z Queens College, składał się on z 2 leżących obok siebie holów z kolumnadą. Ściany ozdobiono przedstawieniami zwierząt, m.in. papugi.

Chakan Itza organizowali w budynku spotkania przywódców, czcili bóstwa czy celebrowali zawieranie małżeństwa. Zasadniczo mogłyby się tu odbywać niemal wszystkie rytuały polityczne i religijne.

Archeolodzy natrafili m.in. na kadzielnice w kształcie głowy boga nieba i słońca Itzamny oraz sadzonki świętego drzewa Majów ceiby. Ściany holów zdobiły rzeźby gada i papugi, zaś na każdym z 2 ołtarzy znajdował się żółw.

Mierzący 50 na 50 m budynek kolegialny stanowił część dobrze prosperującej osady. Korzystano z niego między 1300 a 1500 r. n.e. Ponieważ Majowie przykładali dużą wagę do czasu i kalendarza, po zakończeniu pewnego cyklu siedzibę władz przeniesiono, a starą zniszczono - ołtarze rozbito, zaś budynek przykryto grubą warstwą ziemi.

Warto przypomnieć, że podczas wcześniejszej ekspedycji w Nixtun-Ch'ich' odkryto drugie do wielkości boisko do gry w ullamaliztli. Największe znajduje się w Chichén Itzá, a wg Chakan Itza, stamtąd właśnie pochodzili ich przodkowie.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...