Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ćma obejmuje Malezję we władanie

Recommended Posts

Malezję zalała fala wielkich ciem Lyssa zampa o rozpiętości skrzydeł sięgającej 16 cm. Owady próbują dostać się do domów, a w zeszłym tygodniu zakłóciły nawet mecz piłki nożnej na stadionie Darul Makmur w Kuantanie.

Wcześniej ćmy z rodziny uranidowatych widywano także w sąsiednim Singapurze (entomologów amatorów zachęca się, by zgłaszali tego typu przypadki na witrynie Habitatnews). Biolog N. Sivasothi podkreśla, że choć wydaje się, że to novum, w rzeczywistości mamy do czynienia ze znanym zjawiskiem. Ćmy występują także w innych porach roku, ale przez małą liczebność ludzie ich zazwyczaj nie zauważają. Rokrocznie owady wychodzą z ukrycia między kwietniem a sierpniem. Wiele wskazuje na to, że 2014 to rok masowego pojawiania się (ostatni tak duży wysyp miał miejsce w 2005 r.).

Ekolog Anuj Jain tłumaczy, że korzystanie ze światła do nawigacji często sprowadza ćmy na manowce (czytaj: do królestwa ludzi). Tendencja do przemieszczania się w poszukiwaniu niezjedzonych roślin przyciąga L. zampa do świateł obszarów miejskich.

Ćmy nie stwarzają zagrożenia, ucierpieć mogą jedynie astmatycy, którzy okazaliby się wrażliwi na włoski z ich skrzydeł. Nie ma potrzeby, by ludzie zabezpieczali się przed L zampa, bo nie wywołują one alergii ani [innych] chorób. W rzeczywistości są ważnymi zapylaczami i wdzięcznym obiektem do obserwacji - opowiada Lena Chan, dyrektor Narodowego Centrum Bioróżnorodności przy Radzie Parków Narodowych w Singapurze.

Ponieważ w pobliskich Chinach ćmy są postrzegane jako symbole śmierci (mają reprezentować dusze ukochanych zmarłych), niektórzy reagują na ich pojawienie się lękiem.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...