Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

MikroRNA nowym celem w leczeniu depresji?

Recommended Posts

W mózgach osób z depresją występuje obniżony poziom pewnego miRNA - miR-1202. Kanadyjscy naukowcy uważają, że to konkretne mikroRNA będzie można wykorzystać jako marker depresji oraz przy ocenie reakcji na leczenie.

Posługując się próbkami z Douglas Bell-Canada Brain Bank, zbadaliśmy tkankę mózgu osób z depresją i porównaliśmy ją z tkanką jednostek zdrowych psychicznie - opowiada dr Gustavo Turecki z Wydziału Psychiatrii McGill University.

Okazało się, że miRNA-1202, które występuje wyłącznie u człowieka oraz innych naczelnych, reguluje ważny receptor kwasu L-glutaminowego.

W dalszej kolejności Kanadyjczycy przeprowadzili serię eksperymentów, demonstrując, że antydepresanty zmieniają poziom miR-1202. Podczas naszych testów klinicznych na pacjentach z depresją leczonych citalopramem [...] ustaliliśmy, że w porównaniu do osób zdrowych, przed rozpoczęciem farmakoterapii występował u nich niższy poziom miR-1202. Gdy leczenie działało i ludzie nie mieli już obniżonego nastroju, stężenie miR-1202 rosło.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...